ESG / Compliance Desk
ESG i COMPLIANCE
Czym jest ESG?
ESG to standardy prowadzenia odpowiedzialnego biznesu oparte na trzech aspektach: E – Environment – aspekt środowiskowy, S – Social – aspekt społeczny oraz G – Governance – ład korporacyjny). ESG to czynniki niefinansowe stanowiące główne kryteria zrównoważanego rozwoju przedsiębiorstw. W niedługim czasie wszystkie firmy niezależnie od ilości pracowników, sektora i branży, w których działają będą musiały wdrożyć działania nakierowane na zrównoważony rozwój, odpowiedzialne prowadzenie biznesu oraz zachowanie należytej staranności w łańcuchach dostaw. Dotyczyć to będzie uczestników rynku zamówień publicznych, jak i całego sektora MŚP.
Obszary ESG, na które przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę
E
ESG w kwestiach środowiskowych uwzględnia przede wszystkim to czy przedsiębiorca przestrzega przepisów i regulacji środowiskowych, posiada wymagane decyzje i pozwolenia, czy wykorzystuje w swojej działalności energię z odnawialnych źródeł energii oraz to jaki wpływ jego działalność ma na środowisko naturalne (emisja CO2, ślad węglowy, strategie dekarbonizacyjne, zużycie wody, gospodarowanie odpadami).
S
Aspekt społeczny ESG uwzględnia kwestie związane z zatrudnieniem, zapewnieniem godziwego wynagrodzenia, równości płac, przeciwdziałaniem dyskryminacji i mobbingowi, przestrzeganiem zasad BHP, wdrożeniem odpowiednich procedur, kontroli zgodności i szkoleń.
G
Aspekt korporacyjny ESG to analiza praktyk i procesów zarządzania firmą, w tym zarządzania ryzkiem, jak również przejrzystość działania zapobiegająca konfliktom interesów, nieuczciwym praktykom czy sytuacjom korupcyjnym.
Konsekwencje braku zgodności z ESG
Brak zgodności działalności firmy z ESG może wpływać na negatywną ocenę ze strony inwestorów, trudnościami w pozyskaniu kapitału, nowych partnerów biznesowych czy klientów, a nawet skutkować zerwaniem współpracy z parterami biznesowymi. Firmy współpracujące w ramach łańcucha dostaw będą musiały gromadzić i przekazywać dane niezbędne do raportowania o czynnikach ESG oraz przygotować się do wdrożenia wypracowanych procedur zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorcy, niezależnie od tego w jakiej działają branży i ilu pracowników zatrudniają już teraz powinni przygotować się na nadchodzące zmiany i tworzyć świadomość społeczną i środowiskową w swoich firmach. W dokonaniu oceny czy firma spełnia standardy ESG najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie badania due diligence w obszarach ESG z pomocą specjalistów. Kancelaria KBZ świadczy kompleksowe wsparcie prawno-podatkowe w zagadnieniach związanych z wdrażaniem ESG w przedsiębiorstwach.
Jeśli chcesz powierzyć ją w nasze ręce, skontaktuj się ze mną:
Joanna Boroń
Email: jboron@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97