

From April 1, 2025, e-delivery compulsory for companies
As of April 1, 2025, it becomes mandatory for business entities in Poland to set up an e-delivery address. The new regulations are aimed at simplifying and speed up the circulation of documents between businesses and public administration bodies, as well as improve the efficiency and transparency of administrative processes.


Od 1 kwietnia 2025 r. e-doręczenia obowiązkowe dla spółek
Od 1 kwietnia 2025 roku w Polsce wchodzi w życie obowiązek założenia adresu do doręczeń elektronicznych przez podmioty gospodarcze. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie i przyspieszenie obiegu dokumentów pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji publicznej, a także poprawienie efektywności i transparentności procesów administracyjnych.


Wdrożenie europejskiego systemu wjazdu / wyjazdu
W dniu 15 listopada 2024 roku, Prezydent RP podpisał ustawę o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Wjazdu/Wyjazdu, której celem jest wdrożenie unijnych regulacji, a w szczególności rozporządzenia PE i Rady (UE) 2017/2226 z dnia 30 listopada 2017 r. ustanawiającego system wjazdu/ wyjazdu (EES).


Zwolnienie od pracy dla honorowych dawców krwi – kluczowe informacje dla pracodawców
Honorowe krwiodawstwo to szlachetna inicjatywa, która wspiera system opieki zdrowotnej i pomaga ratować życie wielu pacjentów. Jednak dla pracodawców może to oznaczać konieczność dostosowania organizacji pracy do nieobecności pracownika oddającego krew lub jej składniki. W tym artykule przedstawiamy kluczowe kwestie dotyczące zwolnienia od pracy dla honorowych dawców krwi oraz wyjaśniamy, jak należy traktować sytuacje, w których pracownik nie zostaje zakwalifikowany do oddania krwi.


Kancelaria KBZ zgłasza postulaty deregulacyjne
W trosce o poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce Kancelaria KBZ przekazała, za pośrednictwem Rzecznika Praw Przedsiębiorców, do kierowanego przez pana Rafała Brzoskę zespołu ds. deregulacji listę postulatów dotyczących deregulacji. Wskazaliśmy obszary, w których konieczne są zmiany mające na celu uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.


Kontrola cudzoziemców przez Policję – jakie są uprawnienia organów i obowiązki pracodawców?
Legalność pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce podlega szczególnym regulacjom prawnym i może być kontrolowana przez różne organy, w tym Straż Graniczną, Państwową Inspekcję Pracy, a w określonych przypadkach również przez Policję. W ostatnim czasie coraz częściej spotykamy się z informacjami o próbach przeprowadzenia kontroli legalności pobytu i pracy cudzoziemców przez funkcjonariuszy Policji. Taka sytuacja budzi istotne pytania o zakres kompetencji Policji w zakresie weryfikacji legalności zatrudnienia cudzoziemców.


Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uwzględniająca uwagi Ministerstwa Rozwoju i Technologii.