

KBZ z 2. miejscem w Europie pod względem liczby zgłoszeń EUTM w 2025
Zgodnie z najnowszymi danymi EUIPO – doskonale podsumowanymi przez Roberta Readinga – w pierwszej połowie 2025 roku złożono ponad 81 000 zgłoszeń EUTM. To wzrost o 7,7% w porównaniu do I połowy 2024 roku – przy czym niemal 18% zgłoszeń pochodziło od chińskich wnioskodawców.


Nowy obowiązek dla pracodawców – przekazanie umowy z cudzoziemcem
Od 1 lipca 2025 r. wymagane jest przesyłanie umów zawieranych z cudzoziemcami w przypadku zatrudnienia na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwolenia na pracę sezonową. Od 1 sierpnia 2025 r. obowiązek ten zostanie rozszerzony na przypadki zatrudniania cudzoziemców na podstawie innych typów zezwoleń na pracę (dotychczas określanych jako typ A, B oraz pozostałe). Skan umowy należy przesłać wyłącznie za pośrednictwem nowej zakładki PGP-UZC dostępnej na portalu praca.gov.pl.


Przedłużenie wydawania polskich dokumentów podróży dla obywateli Białorusi
Obywatele Białorusi mieszkający w Polsce nadal mogą korzystać z uproszczonej procedury ubiegania się o polski dokument podróży dla cudzoziemca. Polski rząd przedłużył możliwość składania wniosków w ramach preferencyjnych zasad do 31 grudnia 2025 r.


Sztuczna inteligencja w miejscu pracy – wsparcie operacyjne czy ryzyko prawne? Jak unikać naruszeń RODO i przepisów prawa pracy
Sztuczna inteligencja jest dziś wszędzie – ChatGPT może nam podpowiedzieć co przygotować na obiad z resztek naszej lodówki, a Spotify dobierze playlistę na podstawie naszego gustu muzycznego. Usprawnienia, jakie oferują tego typu rozwiązania, w szczególności w zakresie szybkiej analizy danych czy generowania przydatnych dla nas treści, mogą nam znacząco pomóc również w naszej codziennej pracy – w tym zwiększyć naszą efektywność. Niemniej jednak, praktyczne zastosowanie AI w środowisku pracy rodzi szereg ryzyk prawne, w szczególności na gruncie przepisów o ochronie danych osobowych, przepisów Kodeksu pracy.