Doręczenia elektroniczne
Szanowni Państwo,
1 lipca 2021 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz.U. 2020 poz. 2320, dalej: ustawa). Ustawa ma na celu wprowadzenie systemu doręczeń elektronicznych jako domyślnej formy komunikacji między podmiotami sektora publicznego a podmiotem niepublicznym. Z e-doręczeń będą mogły korzystać zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Docelowo e-doręczenia mają być stosowane również postępowaniach sądowych i sądowoadministracyjnych.
(more…)Precedensowy wyrok NSA dot. raportowania schematów podatkowych (MDR) – możliwe interpretacje podatkowe dot. schematów podatkowych
Szanowni Państwo,
Dnia 28 stycznia 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (sygn. I FSK 1703/20) uchylając orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie oraz postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, którymi odmówiono podatnikowi wydania interpretacji indywidualnej z zakresu stosowania przepisów o schematach podatkowych (tzw. MDR – ang. Mandatory Disclousure Rules).
(more…)Ochrona przedsiębiorstwa w przypadku dawn raid – jak przygotować się do przeszukania pomieszczeń służbowych prowadzonego przez funkcjonariuszy organów państwowych
Szanowni Państwo,
Określenie dawn raid tzw. nalotu o świcie wielu osobom może kojarzyć się ze scenami z programów informacyjnych lub filmów sensacyjnych. Tymczasem, niezapowiedziane kontrole pomieszczeń służbowych zdarzają się coraz częściej, a przy tym z roku na rok przybywa regulacji prawnych, w oparciu o które mogą być prowadzone. Kontrole mogą być wszczynane przez organy z urzędu, bądź w wyniku skarg lub anonimowych zgłoszeń. Znaczna część kontroli dokonywana jest w ramach postępowań karnych, podatkowych (głównie w sprawach tzw. karuzeli podatkowych) lub w związku z tzw. zmowami przetargowymi. Kontrole odbywają się niespodziewanie, we wczesnych godzinach porannych, zwyczajowo o 6 rano.
(more…)Teoria dwóch kondykcji vs. teoria salda 1:0
Szanowni Państwo,
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 lutego 2021 r. (III CZP 11/20) udzielił odpowiedzi na pytanie dotyczące dalszego losu świadczeń stron w przypadku uznania umowy kredytowej za niewiążącą.
(more…)Warunki zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu
Szanowni Państwo,
Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 153, dalej: „Rozporządzenie”), obowiązującego od dnia 23 stycznia 2021 r. z obowiązkowej kwarantanny granicznej zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu (§ 3 pkt. 19 Rozporządzenia).
(more…)Zakaz dochodzenia kar umownych na podstawie art. 15 r1 ustawy covid-19
Szanowni Państwo,
Ustawą z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, w jej art. 77 dokonano zmian w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374) (dalej: Ustawa COVID-19), dodając art. 15r1.
(more…)Klauzule abuzywne w świetle nowego Prawa zamówień publicznych
Szanowni Państwo,
nowa ustawa Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie 1 stycznia 2021 r. wprowadziła katalog nowych postanowień, których umieszczanie w umowach w sprawie zamówienia publicznego jest zabronione.
(more…)