Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest wyznaczenie Inspektora Ochrony Danych.
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw i obowiązków osób pozostających w związkach partnerskich, zarówno heteroseksualnych, jak i jednopłciowych. Projekt przewiduje między innymi rozwiązania dotyczące wspólnego życia partnerów, ich wzajemnej odpowiedzialności oraz kwestie majątkowe, które budzą szczególne zainteresowanie.
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z postępu strukturalnego, naukowego i technologicznego i związane z tym nowe rodzaje działalności gospodarczej. W związku z przyjętą nowelizacją, konieczna stała się aktualizacja polskiej klasyfikacji PKD 2007, tak, aby dostosować ją do unijnych przepisów.
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego jednolitą regulację w zakresie zgód na marketing bezpośredni oraz przesyłanie informacji handlowych.
Nowa strategia migracyjna
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025–2030”.
Celem ww. strategii jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa kraju poprzez szczegółowe regulowanie procesów migracyjnych, w tym podejmowanie działań w zakresie kontroli celu przyjazdu, skali napływu oraz państw pochodzenia cudzoziemców.
Kolejne zmiany w ustawie o cudzoziemcach.
Na początku listopada w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt zmiany ustawy o cudzoziemcach. Zgodnie z celami wskazanymi przez projektodawcę, główne zmiany mają dotyczyć zmian formalnych we wnioskach o udzielenie zezwolenia na pobyt oraz dostosowania polskiego porządku prawnego do rozporządzenia unijnego w sprawie ustanowienia europejskiego dokumentu podróży do celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich.