Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z postępu strukturalnego, naukowego i technologicznego i związane z tym nowe rodzaje działalności gospodarczej. W związku z przyjętą nowelizacją, konieczna stała się aktualizacja polskiej klasyfikacji PKD 2007, tak, aby dostosować ją do unijnych przepisów.
Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), wśród zmian wprowadzanych w nowej klasyfikacji PKD 2025 można wyróżnić:
- nowe symbole grupowań;
- podziały i agregacje istniejących;
- zmiana nazw niektórych grup oraz modyfikacja ich zakresu;
- przeniesienie niektórych podklas do innych sekcji, działów lub grup;
- tworzenie nowych grupowań dla dotychczas niewyodrębnionych działalności.
Nowa wersja Polskiej Klasyfikacji Działalności musi zostać wprowadzona w tym samym terminie co zrewidowana wersja klasyfikacji unijnej NACE, to jest z dniem 1 stycznia 2025 roku.
JAKIE OBOWIĄZKI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW WYNIKAJĄ Z PLANOWANYCH ZMIAN?
Zmiany w PKD wpłyną na przedsiębiorców, ponieważ będą oni obowiązani zaktualizować swój dotychczasowy kod działalności i dopasować go do nowej klasyfikacji PKD 2025.
Zgodnie z projektem Rozporządzenia, od 1 stycznia 2025 r., nowe kody PKD 2025 powinny być stosowane przez podmioty, które po wejściu w życie przepisów:
- rozpoczną działalność gospodarczą,
- wprowadzą zmiany w CEIDG (lub innych rejestrach).
Z kolei przedsiębiorcy, którzy nie planują dokonywać zmian aktualizacyjnych w CEIDG, będą mogli korzystać z dotychczasowych kodów PKD 2007 maksymalnie przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie omawianego Rozporządzenia.
Okres przejściowy trwać będzie przez 24 miesiące – tj. do 31 grudnia 2026 r. W tym czasie przedsiębiorcy będą mogli samodzielnie przeklasyfikować swoje kody z PKD 2007 na PKD 2025.
Po upływie okresu przejściowego – z dniem 1 stycznia 2027 roku planowane jest wprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania kodów przez systemy CEIDG i inne rejestry urzędowe.
Podsumowując, dostosowanie do nowej klasyfikacji NACE rev. 2.1 i PKD 2025 to krok w kierunku ujednolicenia systemów statystycznych w Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy powinni przygotować się na zmiany, szczególnie w zakresie aktualizacji swoich wpisów w rejestrach.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy przy dostosowaniu swojej firmy do nowych wymogów prawnych, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Joanna Boroń
Email: jboron@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest...
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw...