Nowa strategia migracyjna
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025–2030”.
Celem ww. strategii jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa kraju poprzez szczegółowe regulowanie procesów migracyjnych, w tym podejmowanie działań w zakresie kontroli celu przyjazdu, skali napływu oraz państw pochodzenia cudzoziemców.
Kolejne zmiany w ustawie o cudzoziemcach.
Na początku listopada w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt zmiany ustawy o cudzoziemcach. Zgodnie z celami wskazanymi przez projektodawcę, główne zmiany mają dotyczyć zmian formalnych we wnioskach o udzielenie zezwolenia na pobyt oraz dostosowania polskiego porządku prawnego do rozporządzenia unijnego w sprawie ustanowienia europejskiego dokumentu podróży do celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich.
Dyrektywa platformowa została zatwierdzona przez PE i RUE
Praca platformowa to model zatrudnienia, w którym usługi są zlecane i realizowane za pośrednictwem platform internetowych. Do platform cyfrowych zaliczają się np.: Uber, Bolt czy Glovo.
Po co zawierać Memorandum of Understanding?
Memorandum of Understanding (dalej jako MoU) to dokument, który nie ma w prawie polskim definicji legalnej. Przyjmuje się, że jest to dokument, opisujący ogólne warunki porozumienia między stronami, które zamierzają współpracować w przyszłości. MoU nie ma mocy prawnie wiążącej, a zatem strony nie mają instrumentów prawnych umożliwiających wyegzekwowanie intencji wyrażonych w MoU.
Planowane zmiany zasad zatrudniania cudzoziemców
Zgodnie z najnowszą wersją projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 sierpnia 2024 r., planowane są istotne zmiany w zakresie zasad zatrudniania cudzoziemców.
CBAM – nowe obowiązki sprawozdawcze od 1 października 2024 roku
Od 1 października 2024 roku przedsiębiorcy importujący do Unii Europejskiej towary objęte mechanizmem CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) muszą zmierzyć się z nowymi obowiązkami sprawozdawczymi, które wynikają z przepisów unijnych w zakresie opodatkowania emisji CO2 związanych z produkcją tych towarów. Nowe przepisy mają na celu walkę z tzw. „ucieczką emisji” – zjawiskiem, w którym produkcja przenosi się do krajów o mniej restrykcyjnych regulacjach klimatycznych.
Powrót kontroli granicznych w Niemczech.
Od 16 września Niemcy wprowadziły tymczasowe kontrole na wszystkich swoich granicach lądowych. Od października 2023 roku, Niemcy prowadziły kontrole na przejściach granicznych z Polską, Czechami, Szwajcarią oraz Austrią. Teraz, na okres sześciu miesięcy, kontrole obejmą także granice z Danią, Holandią, Belgią, Francją oraz Luksemburgiem.
Zmarł śp. adw. Marian Żuradzki
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 11.09.2024 roku w wieku 75 lat, zmarł wspólnik założyciel, ś.p. Marian Żuradzki
Fundacja rodzinna – opodatkowanie działalności najmu
Fundacja rodzinna to forma organizacyjno-prawna, która zyskuje na popularności w Polsce, zwłaszcza w kontekście zarządzania majątkiem rodzinnym i planowania sukcesji. Jednym z obszarów działalności, który może być prowadzony przez fundację rodzinną, jest wynajem nieruchomości. Zarówno sam najem, jak i struktura fundacji rodzinnej, podlegają jednak określonym przepisom podatkowym, które mają istotne znaczenie dla rentowności tej formy działalności.
Prawna możliwość posiadania przez spółkę prawa handlowego dwóch nazw: głównej i pomocniczej
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, przedsiębiorca działa pod firmą, która ujawniona zostaje w odpowiednim rejestrze. Firmą osoby prawnej (np. spółki kapitałowe) i jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółki osobowe) jest jej nazwa.