

Sztuczna inteligencja w miejscu pracy – wsparcie operacyjne czy ryzyko prawne? Jak unikać naruszeń RODO i przepisów prawa pracy
Sztuczna inteligencja jest dziś wszędzie – ChatGPT może nam podpowiedzieć co przygotować na obiad z resztek naszej lodówki, a Spotify dobierze playlistę na podstawie naszego gustu muzycznego. Usprawnienia, jakie oferują tego typu rozwiązania, w szczególności w zakresie szybkiej analizy danych czy generowania przydatnych dla nas treści, mogą nam znacząco pomóc również w naszej codziennej pracy – w tym zwiększyć naszą efektywność. Niemniej jednak, praktyczne zastosowanie AI w środowisku pracy rodzi szereg ryzyk prawne, w szczególności na gruncie przepisów o ochronie danych osobowych, przepisów Kodeksu pracy.


W jaki sposób złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?
Zgodnie z przepisem art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego każdy, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Osobą taką może być np. pokrzywdzony, czy też świadek przestępstwa.


Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – obowiązek przesyłania umów oraz lista przedsiębiorców objętych trybem fast track
W dniu 1 czerwca 2025 roku weszła w życie ustawa z 20 marca 2025 roku o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: „Ustawa”), która w sposób rewolucyjny zmienia całokształt sytuacji prawnej cudzoziemców w zakresie zezwoleń na pracę.


Zmiany w przepisach dotyczących zezwoleń na pobyt od 1 czerwca 2025 r. – co warto wiedzieć?
Od 1 czerwca 2025 roku w Polsce wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące zezwoleń na pobyt cudzoziemców. Nowelizacje mają na celu uproszczenie procedur, zwiększenie kontroli oraz dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. Oto najważniejsze zmiany:


Kiedy pożyczka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), pożyczki mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce, jeśli dotyczą:


Nowa ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców – co zmieni się od 1 czerwca 2025 r.?
Już w dniu 1 czerwca 2025 r. wchodzi w życie nowa ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski. Nowe przepisy zastąpią dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w zakresie wydawania zezwoleń dot. pracy cudzoziemców. Celem ustawodawcy jest uproszczenie procedur, skrócenie czasu oczekiwania na decyzje oraz zwiększenie kontroli nad legalnością zatrudniania obywateli państw trzecich.


Twoje prawa na rynku UE – jak chronić się przed nieuczciwą konkurencją?
Unia Europejska kładzie duży nacisk na przestrzeganie zasaduczciwej konkurencji na jednolitym rynku. W tym celu wprowadzone zostały mechanizmy umożliwiające przedsiębiorcom zgłaszanie potencjalnych naruszeń reguł konkurencji, określonych w artykułach 101 i 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).


Obsługa chińskich firm w Polsce i UE – partnerstwo KBZ i Hui Ye
Kancelaria KBZ Żuradzki Barczyk & Wspólnicy podejmuje strategiczną współpracę z Hui Ye Law Firm, aby pomagać chińskiemu biznesowi w rozwoju na rynkach polskim i europejskim.


Wejście w życie nowych ustaw a zmiany w outsourcingu pracowniczym
W dniu 12 maja 2025 r. zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw dwie istotne ustawy wpływające na korzystanie z outsourcingu, a mianowicie:
- ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP oraz
- ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia.


Jak członkowie zarządu mogą uniknąć ryzyka posądzenia o udział w karuzelach VAT?
Karuzele VAT to jedno z najpoważniejszych zagrożeń podatkowych dla przedsiębiorców. Nawet nieświadomy udział w takiej strukturze może skutkować dotkliwymi konsekwencjami – od sankcji finansowych po odpowiedzialność karną i skarbową. Członkowie zarządu powinni mieć świadomość grożących im konsekwencji prawnych i podejmować działania, które zabezpieczą interes prawny zarówno ich samych, jak i interes firmy.