KBZ wywalczyło dla Klienta przełomową decyzję SKO
Szanowni Państwo,
prawnicy przekonali Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach o wadliwości stanowiska zajętego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.
(more…)ZUS chce wiedzieć czy zawierasz umowę o dzieło
Szanowni Państwo,
w dniu 1 stycznia 2021 r. wszedł w życie art. 36 ust. 17 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 266 z późn. zm., zwana dalej: ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych). Przepis ten został wprowadzony specustawą w sprawie COVID-19. Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wprowadziła nowelizacja specustawy w sprawie COVID-19.
(more…)Dematerializacja akcji od 1 marca 2021 r.
Szanowni Państwo,
przypominamy, że w dniu 1 marca 2021 r. wejdzie w życie wymóg obowiązkowej dematerializacji akcji, które dotychczas miały formę dokumentu. Dematerializacja dotyczy wszystkich spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych będących spółkami niepublicznymi, których akcje zostały wyemitowane przed dniem 1 marca 2021 r. Z dniem tym wygasa moc prawna dokumentów akcji wydanych przez spółkę. Dotychczasowa forma dokumentu akcji zostanie zastąpiona przez wpis w rejestrze akcjonariuszy lub zapis na rachunku papierów wartościowych.
(more…)Sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych
Szanowni Państwo,
W dniu 31 stycznia upływa termin do złożenia sprawozdania o stosowanych w poprzednim roku kalendarzowym terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Obowiązek składania sprawozdania obejmującego informacje o stosowanych przez przedsiębiorcę terminach zapłaty przewidziany został w art. 13a ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
(more…)Ochrona sygnalistów – nowe obowiązki od grudnia 2021 r.
Szanowni Państwo,
Do dnia 17 grudnia 2021 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek wprowadzenia przepisów implementujących do krajowego porządku prawnego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, czyli tzw. Dyrektywę o ochronie sygnalistów, zwaną również Dyrektywą whistleblowingową (dalej jako: Dyrektywa”). W polskim porządku prawnym nie ma obecnie aktu prawnego regulującego tę problematykę. W przypadku podmiotów prawnych w sektorze prywatnym zatrudniających od 50 do 249 pracowników termin wprowadzenia regulacji został wydłużony do dnia 17 grudnia 2023 r.
(more…)Czym jest „due diligence” nieruchomości i kiedy należy je przeprowadzić?
Szanowni Państwo,
Due diligence to nic innego jak kompleksowa analiza stanu prawnego nieruchomości jak również jej stanu faktycznego, stosowana przy zakupie nieruchomości. Celem przeprowadzenia tego badania jest weryfikacja prawdziwości informacji przekazanych przez sprzedającego i rozpoznanie ryzyka związanego z nabyciem danej nieruchomości. Identyfikacja problemów, które mogą się pojawić, ma finalnie pomóc nabywcy w podjęciu decyzji czy planowana transakcja jest dla niego opłacalna i odpowiada jego planom biznesowym.
(more…)Prosta spółka akcyjna od 1 lipca 2021
Szanowni Państwo,
Termin wejścia w życie przepisów wprowadzających prostą spółkę akcyjną został przesunięty na 1 lipca 2021 r.
(more…)Precedensowy wyrok w sprawie ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej z powodu COVID-19
Szanowni Państwo,
W ostatnich dniach ogromne kontrowersje wzbudziło uzasadnienie wyroku wydanego w dniu 27 października 2020 r. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, który uchylił decyzję Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Prudniku o wymierzeniu fryzjerowi kary pieniężnej w kwocie 10 tys. zł za niezastosowanie się do czasowego ograniczenia prowadzenia przez przedsiębiorców działalności gospodarczej ustanowionego w stanie epidemii COVID-19 i umorzył postępowanie administracyjne.
(more…)Zmiany w zakresie ubezpieczenia medycznego cudzoziemców
Szanowni Państwo,
Ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 2023), wprowadza nowe regulacje dotyczące podróżnego ubezpieczenia medycznego, którego posiadanie przez cudzoziemca stanowi jeden z wymogów uzyskania wizy krajowej, jak i wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie takiej wizy. Zmiany obowiązują od dnia 1 grudnia 2020 roku.
(more…)Odpowiedzialność karna za błąd medyczny w czasie pandemii COVID-19, a klauzula „dobrego Samarytanina”
Szanowni Państwo,
W sferze, w której łączy się ze sobą prawo i medycyna, bardzo często dochodzi do kolizji dóbr chronionych, którymi z jednej strony są największe wartości jak: życie i zdrowie, a z drugiej: odpowiedzialność za wszelkie naruszenia tych wartości, w związku z popełnieniem błędu medycznego.
(more…)