Prosta spółka akcyjna od 1 lipca 2021
Szanowni Państwo,
Termin wejścia w życie przepisów wprowadzających prostą spółkę akcyjną został przesunięty na 1 lipca 2021 r.
Nowy typ spółki kapitałowej jakim jest prosta spółka akcyjna (PSA) został wprowadzony do polskiego porządku prawnego Ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2019 poz. 1655). Zmiany miały wejść w życie już dwukrotnie: najpierw 1 marca 2020 r., a następnie 1 marca 2021 r.
Prosta spółka akcyjna jest nowoczesną formą niepublicznej spółki kapitałowej przeznaczoną dla innowacyjnych przedsięwzięć. Stanowi odrębną formę prawną spółki kapitałowej łączącą elementy charakterystyczne dla spółki akcyjnej i spółki z o.o., a nawet handlowych spółek osobowych. Jej podstawowymi cechami są:
- wyłączenie osobistej odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania spółki,
- elastyczne ukształtowanie stosunków majątkowych i organizacyjnych,
- uproszczenie i elektronizacja procedur w zakresie m.in. rejestracji spółki, podejmowania uchwał zdalnie,
- niski kapitał akcyjny wymagany do założenia spółki – 1 zł,
- brak kapitału zakładowego: w PSA mamy do czynienia z kapitałem akcyjnym, stanowiącym nowy rodzaj kapitału podstawowego, niebędącego kapitałem zakładowym w znaczeniu występującym dotychczas w spółkach z o.o. i akcyjnej; jego wartość wyznacza wartość rzeczywiście wniesionych już wkładów podlegających przeznaczeniu na kapitał akcyjny,
- dostęp do rejestru akcjonariuszy w formie cyfrowej,
- możliwość objęcia akcji spółki w zamian za świadczenie pracy bądź usług przez akcjonariusza.
Jednym z najważniejszych wyróżników PSA spośród innych spółek handlowych jest właśnie możliwość wnoszenia wkładu niepieniężnego w postaci pracy i usług w zamian za obejmowane akcje.
Prosta spółka akcyjna została utworzona z myślą o działalności typu startup, jednakże nie jest przeznaczona jedynie dla nowoczesnych i innowacyjnych przedsięwzięć. PSA to nowoczesna forma prawna będąca odpowiedzią na potrzeby gospodarki epoki cyfrowej. Wprowadzenie PSA do obrotu gospodarczego i wykorzystanie jej zalet będzie jednak możliwe dopiero wraz z wprowadzeniem zmian w zakresie systemu teleinformatycznego eKRS, czyli od 1 lipca 2021 r.
Opóźnienie wdrożenia przepisów o PSA jest bowiem związane z przesunięciem terminów wejścia w życie przepisów wprowadzających elektroniczne postępowanie rejestrowe z dnia 1 marca 2021 r. na dzień 1 lipca 2021 r.
Projektując rozwiązania normatywne wprowadzające PSA do polskiego porządku prawnego założono, że postępowania rejestrowe dotyczące podmiotów działających w tej formie prawnej będą prowadzone wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wdrażanego w ramach projektu eKRS.
W związku z niedostosowaniem systemu teleinformatycznego eKRS służącego do składania wniosków elektronicznych do Krajowego Rejestru Sądowego wprowadzenie przepisów wprowadzających PSA jest nadal niemożliwe i z tego powodu zostało przesunięte na 1 lipca 2021 r.
W razie pytań lub wątpliwości, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi specjalistami.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Dyrektywa platformowa została zatwierdzona przez PE i RUE
Praca platformowa to model zatrudnienia, w którym usługi są zlecane i realizowane za pośrednictwem platform internetowych. Do platform cyfrowych zaliczają...
Po co zawierać Memorandum of Understanding?
Memorandum of Understanding (dalej jako MoU) to dokument, który nie ma w prawie polskim definicji legalnej. Przyjmuje się, że jest to dokument, opisujący...