Udział Kancelarii KBZ w Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw 2018 oraz exit tax
Dnia 18 października 2018 r. Adwokat Krzysztof Żuradzki, Partner w Kancelarii KBZ Żuradzka & Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni Sp. K. uczestniczył jako ekspert w panelu „Liechtenstein – Bankowość, Fundacja, Sukcesja”. Przedstawiciele Bendura Bank AG oraz Audina Treuhand AG przedstawili zagadnienia związane z rynkiem usług finansowych w Liechtensteinie oraz możliwościami wykorzystania przez polskich przedsiębiorców zagranicznych instytucji funduszy prywatnych oraz trustów.
Podczas panelu omówiono również projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, w zakresie nowego podatku, tzw. exit tax. Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.
Pod pojęciem tax exit należy rozumieć podatek od niezrealizowanych zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika poza terytorium Polski należących do niego:
- składników majątku,
- rezydencji podatkowej,
- stałego zakładu,
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono zmiany umożliwiające opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych osiąganych przez osoby fizyczne zarówno prowadzące działalność gospodarczą, jak i nie prowadzące działalności gospodarczej, w przypadku:
- przeniesienia poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składników majątku
- zmiany rezydencji podatkowej.
Podatek będzie miał zastosowanie do wszystkich osób fizycznych (zarówno nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i prowadzących taką działalność). Przewiduje się wprowadzenie progu kwotowego w wysokości 4 mln zł dla wartości aktywów objętych podatkiem od niezrealizowanych zysków. Zgodnie z projektem exit tax obejmie również osoby fizyczne (podatnicy PIT) w przypadku osób zamieszkujących Polskę od co najmniej 5 lat.
Proponowane stawki podatku:
- CIT – 19 % podstawy opodatkowania, dla wszystkich spółek;
- PIT – 3% podstawy opodatkowania, dla korzystających z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz osób rozliczających się w formie karty podatkowej;
- 19 % dla pozostałych.
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...