Farmaceuta doradcą pacjenta?
W rządowym dokumencie „Polityka Lekowa Państwa 2018-2020” przyjętym zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia jeden z rozdziałów został poświęcony roli profesjonalistów w ochronie zdrowia, w tym głównie farmaceutom. Zgodnie z powołanym dokumentem, to właśnie farmaceuci jako specjaliści w zakresie przyjmowanych przez pacjenta leków powinni zapewnić mu pomoc np. przy zmierzeniu poziomu cukru czy glikemii.
Zdaniem resortu zdrowia farmaceuci już częściowo pełnią w aptekach indywidualnych rolę doradcy pacjenta. Jednak wraz z wdrożeniem opieki farmaceutycznej powinien to być uporządkowany proces. Pacjent powinien wtedy wiedzieć, że w aptece może uzyskać pomoc medyczną w zakresie pewnych jednostek chorobowych, ocenić farmakoterapię, czy jest bezpieczna i czy nie występują w jej ramach groźne interakcje.
Istotne jest zarazem zwrócenie uwagi na fakt, aby nie postrzegać idei opieki farmaceutycznej jako programu lojalnościowego czy marketingowego apteki. Przedmiotem orzeczenia sądowego była już przykładowo kwestia dopuszczalności dokonywania bezpłatnego pomiaru ciśnienia w aptece ogólnodostępnej. Zarówno organy inspekcji farmaceutycznej, jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stanęły na stanowisku, że w aptece jest to niedopuszczalne. Stanowisko to nie zostało jednak podtrzymane przez Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 11 stycznia 2012 r. (sygn. akt: II GSK 1365/10) uznał to za działanie w interesie publicznym, na rzecz ochrony zdrowia publicznego. Powyższy wyrok NSA zdecydowanie podkreślił także rolę farmaceuty w systemie ochrony zdrowia.
Należy zatem mieć na uwadze, że projektowana opieka farmaceutyczna powinna zmierzać do zaopiekowania się pacjentem, a nie zwiększenia sprzedaży apteki, a powołany dokument mimo że nie wprowadza żadnych rozwiązań prawnych, powinien stanowić podstawę do dyskusji o systemie ochrony zdrowia oraz wdrożenia odpowiednich zmian legislacyjnych.
Barbara Żuradzka
Email: bzuradzka@twojakancelaria.com.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...