Odroczenie powrotu do stawek VAT w wysokości 22% i 7%
Szanowni Państwo,
Na podstawie ustawy z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19, odroczono powrót do stawek VAT w wysokości 22% i 7%. Tym samym zostaną utrzymane stawki VAT na poziomie 23 % i 8%.
Art. 5 w/w ustawy wprowadza zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług, których celem jest umożliwienie finansowania istotnych zadań publicznych związanych ze stanem epidemii przy jednoczesnym zachowaniu równowagi budżetowej.
Przyjęte zmiany uzasadnia fakt, że obniżenie stawek VAT znacząco wpłynie na wpływy z podatku od towarów i usług stanowiące jedno z głównych źródeł dochodów budżetu państwa.
Art. 146aa ustawy o podatku od towarów i usług reguluje wysokość czasowych stawek podatku VAT. Dotychczas przepis ten nie uwzględniał sytuacji wyjątkowych, o których mowa w art. 112d ustawy o finansach publicznych. Do sytuacji takich, zgodnie z art. 112d zalicza się:
- stan wojenny,
- stan wyjątkowy wprowadzony na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- stan klęski żywiołowej wprowadzony na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- stan epidemii ogłoszony na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Dodany art. 146aa ust. 1a uzupełnia dotychczasową regulację powyższe przypadki. W razie więc wystąpienia jednego z przypadków wymienionych w art. 112d ustawy o finansach publicznych (w tym stanu epidemii ogłoszonego na całym obszarze RP) odroczone zostaje stosowanie stawek w wysokości 22% i 7%. Art. 146aa ust. 1a ustawy o VAT stanowi, iż wprowadzenie w/w stawek nastąpi w roku następującym po roku, w którym łącznie zostaną spełnione dwa warunki:
- będzie stosowana pierwotna formuła stabilizującej reguły wydatkowej z art. 112aa ustawy o finansach publicznych,
- zostanie osiągnięta wartość wskaźników, o których mowa w ust. 1 art. 146aa ustawy o VAT.
Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 8 października 2020 r. i w zakresie wprowadzonych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, tj. 9 października.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...
Nowa strategia migracyjna
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia...