Brak możliwości przerwania biegu przedawnienia poprzez wnioski o zawezwanie do próby ugodowej oraz mediację
Informujemy, że 30 czerwca 2022 r. weszła w życie nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego, która wprowadza istotne zmiany w zakresie wpływu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej oraz mediacji na przerwanie biegu przedawnienia. Dotychczasowe przepisy obowiązujące do 29 czerwca 2022 r. umożliwiały wierzycielom poprzez złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej oraz poprzez mediację przerwanie biegu przedawnienia roszczenia, w efekcie czego termin przedawnienia biegł na nowo po zakończeniu tych postępowań. Były to przepisy korzystne dla wierzycieli, ponieważ dawały mu możliwość przedłużenia okresu, w którym mógł on dochodzić swoich roszczeń.
Wprowadzone zmiany mają służyć wyeliminowaniu utrwalonej już od dawna i nadużywanej przez wierzycieli praktyki składania kolejnych wniosków o zawezwanie do próby ugodowej oraz o mediację, które służyły przerwaniu biegu przedawnienia zamiast zmierzać do osiągnięcia porozumienia i zawarcia ugody.
Po zmianach wszczęcie komentowanych postępowań wywoła jedynie skutek zawieszenia biegu przedawnienia na czas trwania postępowania. Po jego zakończeniu przedawnienie będzie kontynuowało swój bieg od miejsca w którym znajdowało się przed próbą polubownego rozwiązania sporu.
Powyższe nie dotyczy rozpoczętych już mediacji i postępowań pojednawczych – ustawa o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z dnia 2 grudnia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2459) wprowadza odpowiednie przepisy przejściowe, zgodnie z którymi do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie, zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe.
Wchodząca w życie zmiana przepisów istotnie zmieni sytuację prawną wierzycieli ograniczając im możliwość przerywania biegu przedawnienia swoich roszczeń. W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że w ostatnich latach narastało zjawisko polegające na składaniu przez wierzycieli powtórnych wniosków o zawezwanie do próby ugodowej jedynie w celu przerwania biegu przedawnienia. Działanie takie zaprzeczało idei postępowania pojednawczego, którego celem jest przecież zawarcie ugody. Co więcej, powyższe uderzało w prawa dłużników, dla których instytucja przedawnienia powinna stanowić stabilizację stosunków, pewność obrotu oraz ochronę przez przeciągającym się stanem niepewności co do roszczenia.
Ustawodawca twierdzi, że zmiana przepisów przyniesie pozytywne skutki dla obrotu gospodarczego – wyeliminowanie przypadków, w których wnioski wierzycieli składane są jedynie w celu przerwania biegu przedawnienia powinno ograniczyć liczbę spraw wpływających do sądów z tego tytułu. Dłużnik ma poczuć się pewniej poprzez zmobilizowanie wierzyciela do dochodzenia wierzytelności w jak najkrótszym terminie, sam wierzyciel natomiast ma mieć zwiększone szanse powodzenia egzekucji poprzez niezwłoczne dochodzenie swoich roszczeń.
Nie można wykluczyć, że nowe przepisy mogą zniechęcić wierzycieli do podejmowania prób polubownego rozwiązania sporu, a tym samym liczba postępowań pojednawczych i mediacji może ulec znacznemu zmniejszeniu na rzecz postępowań sądowych.
W razie pytań lub wątpliwości, zachęcamy Państwa do kontaktu.
Latest Posts
Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest...
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw...