Co zrobić, gdy Wojewoda nie wydaje decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?
Coraz częściej cudzoziemcy starający się o udzielenie zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w Polsce napotykają na problem długiego oczekiwania na decyzję ze strony wojewody. To nie tylko frustrujące, ale skutkować może również utratą możliwości legalnego przebywania i pracy w Polce.
Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach decyzję w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy wydaje się w terminie 60 dni. Jednak jak podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich, „średni czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku daleko wykracza poza terminy wynikające z przepisów”[1].
W takiej sytuacji istnieją jednak sposoby działania, które mogą przyspieszyć proces i zapewnić otrzymanie decyzji administracyjnej.
Ponaglenie wojewody do Urzędu do Spraw Cudzoziemców w przypadku bezczynności lub przewlekłości postępowania
Kiedy oczekiwanie na decyzję w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę staje się zbyt długie, można zastosować procedurę ponaglenia wojewody do Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jest to możliwe w przypadku bezczynności lub przewlekłości organu administracji publicznej.
Bezczynność organu administracji publicznej ma miejsce, gdy mimo upływu terminu na wydanie decyzji, organ ten nie podejmuje żadnych działań w sprawie. Natomiast przewlekłość występuje, gdy organ działa, jednak czas oczekiwania na decyzję znacznie przekracza terminy określone w przepisach prawa.
Ponaglenie powinno zawierać uzasadnienie i opis sprawy a wnosi się je do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem wojewody rozpatrującego Twoją sprawę.
Skarga do sądu administracyjnego
Jeśli mimo ponaglenia wojewody sytuacja nie ulega poprawie, istnieje możliwość skorzystania z kolejnego środka prawno-administracyjnego, jakim jest skarga do sądu administracyjnego. Skarga taka może być składana w przypadku bezczynności organu lub przewlekłości prowadzonego postępowania administracyjnego. Skarga powinna być sporządzona w formie pisemnej i zawierać wszelkie istotne informacje dotyczące Twojej sprawy.
Warto pamiętać, że składając skargę do sądu administracyjnego, konieczne jest zachowanie formalności i terminów określonych w przepisach prawa.
Na zakończenie podkreślić należy, że cudzoziemcy mają prawo do skutecznej realizacji swoich praw. Bez względu na trudności napotykane w procesie uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, istnieją środki prawne, które pozwalają na obronę Twoich interesów.
[1] Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 27 czerwca 2023 r., XI.541.31.2021.KM
źródło obrazka: freepik.pl
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Błażej Siedlich
Email: bsiedlich@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności...
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i...