COVID-19 jako podstawa unieważnienia postępowania w trybie zamówień publicznych
Szanowni Państwo
Od kilku miesięcy wszyscy obserwujemy z niepokojem skutki pandemii wywołanej COVID-19 oraz jej wpływu na gospodarkę i prawo. Pojawiają się pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące wpływu COVID-19 na możliwość realizacji zobowiązań umownych. Negatywne skutki pandemii odczuwalne są także w procedurze zamówień publicznych.
Wyrokiem z dnia 23 czerwca 2020 r. Krajowa Izba Odwoławcza w sprawie KIO 892/2020 przyjęła, że COVID-19 może uzasadniać unieważnienie postępowania w oparciu o art. 93 ust. 1 pkt 6) ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Zgodnie z przywołanym przepisem zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia jeżeli wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć. Przesłanki wskazane w przepisie mają charakter kumulatywny i połączone są adekwatnym związkiem przyczynowo skutkowym.
W ocenie KIO wszystkie te przesłanki zostały przez zamawiającego spełnione. Zamawiający wszczynając postępowanie nie mógł przewidzieć wystąpienia COVID-19 i jego wpływu na gospodarkę.
W uzasadnieniu wyroku KIO wskazała, że: wystąpienie na skalę globalną epidemii wirusa SARS-CoV-2, a przede wszystkim zaś zakres środków i działań, które podjąć musiały poszczególne państwa celem powstrzymania wirusa i przeciwdziałania skutkom jego rozprzestrzeniania się jest zjawiskiem, z którym dotychczas nie mieliśmy do czynienia. (…) W chwili obecnej trudno także przewidzieć jak długo to zjawisko będzie się utrzymywało i jakie ostatecznie będą jego konsekwencje, tak w wymiarze finansowym, osobowym czy gospodarczym.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z uzasadnieniem wyroku KIO, który uważamy za godny uwagi.
Oczekujemy na dalsze rozstrzygnięcia dotyczące wpływu COVID-19 na zamówienia publiczne.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...
Nowa strategia migracyjna
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia...