Epidemia COVID-19 – przedłużenie terminów dla cudzoziemców
Szanowni Państwo
Z uwagi na obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa COVID-19, wprowadzono szczególne rozwiązania dla cudzoziemców, umożliwiające między innymi przedłużenie legalnego pobytu i pracy bez konieczności uzyskiwania dodatkowych dokumentów.
Przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemca
W sytuacji, gdy ostatni dzień legalnego pobytu cudzoziemca przypada na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (czyli od 14 marca 2020 r., kiedy ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego), okres legalnego pobytu w Polsce będzie ulegał przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30-go dnia następującego po dniu odwołania tego stanu, który obowiązywał jako ostatni.
Dotyczy to pobytu na podstawie:
- zezwolenia na pobyt czasowy,
- wizy krajowej,
- krótkoterminowych tytułów pobytowych: wiz Schengen, ruchu bezwizowego i inne (uznanie pobytu za legalny będzie dotyczyło tylko osób, które 14 marca 2020 r. były w kraju na podstawie takich tytułów).
W ten sam sposób przedłużeniu ulegają:
- okresy ważności kart pobytu, tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca, dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany” oraz dokumentów wydawanych na czas określony obywatelom państw członkowskich UE, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Konfederacji Szwajcarskiej i przebywających z nimi członków rodzin,
- terminy na składanie wniosków o legalizację pobytu.
Do przedłużenia legalności pobytu nie jest konieczne złożenie żadnego wniosku i nie wiąże się z umieszczeniem w dokumencie podróży cudzoziemca nowej naklejki wizowej, wydaniem nowej karty pobytu czy innych dokumentów.
Przedłużenie legalnej pracy cudzoziemca
Do upływu 30-go dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni (stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii) przedłużeniu ulega ważność już wydanych:
- zezwoleń na pracę,
- zezwoleń na pracę sezonową,
- oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Dopuszczalna jest także możliwość zmiany warunków wykonywania pracy przez cudzoziemców – w szczególności poprzez zmniejszenie wymiaru czasu pracy oraz obniżenie wynagrodzeń (art. 15g, art. 15x oraz art. 15zf) lub skierowania do pracy zdalnej (art. 3), bez zmiany zezwoleń, w przypadku skorzystania przez pracodawców z rozwiązań ustawy antykryzysowej.
Przedłużenie terminów wyjazdu z Polski
Ponadto przesunięte zostają terminy:
- na opuszczenie przez cudzoziemców terytorium Polski,
- dobrowolnego powrotu określone w decyzjach o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.
Ich przedłużenie nastąpi do upływu 30-go dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności...
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i...