Importerzy pod lupą – od 1 Sierpnia 2024 r. surowsze wymogi raportowe CBAM
Od 1 sierpnia 2024 r. na importerach towarów będzie ciążył obowiązek raportowania CBAM w oparciu o dane rzeczywiste pochodzące od producentów towarów. Obowiązki raportowe, spoczywające na importerach, wynikają z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z 10 maja 2023 r. w sprawie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM).
Okres Przejściowy CBAM (2023-2025)
Podczas trwającego okresu przejściowego (2023-2025) mechanizmu CBAM, tj. granicznego podatku węglowego (Carbon Border Adjustment Mechanism), importerzy mają obowiązek sporządzania kwartalnych raportów dla następujących, importowanych towarów:
- produkty z żelaza i stali (np. sztaby, blachy, rury, pręty, druty, śruby, kątowniki, szyny),
- produkty z aluminium (np. sztaby, blachy, rury, pręty, druty, kątowniki),
- cement, klinkier cementowy, glina kaolinowa,
- energia elektryczna,
- nawozy azotowe i ich mieszanki, kwas azotowy, amoniak,
- wodór.
Zmiany od 1 sierpnia 2024 r.
Obecnie, jeśli importer nie posiada dokładnych danych dotyczących emisji wbudowanych w importowane towary, może korzystać z tzw. wartości domyślnych. Znacząco upraszcza to proces raportowania emisji. Jednak od 1 sierpnia 2024 r. wartości domyślne będą mogły być stosowane w przypadku szacowania maksymalnie 20% całkowitych emisji wbudowanych konkretnego towaru.
Nowe Wymagania
Od 1 sierpnia 2024 r. importerzy będą musieli opierać się na rzeczywistych danych dotyczących emisji pozyskanych bezpośrednio od dostawcy towaru. Importer powinien uzyskać dane na temat emisji wbudowanych od wszystkich uczestników łańcucha dostaw. Będzie to znacząco trudniejsze niż dotychczasowe korzystanie z wartości domyślnych. Importerzy będą bowiem musieli zbierać szczegółowe dane dotyczące emisji od dostawców, w tym dane o emisyjności fabryk lub hut, a także fabryk lub hut produkujących półprodukty używane przez tych dostawców.
Niespełnienie tych wymogów sprawozdawczych będzie skutkowało sankcjami dla firm.
Obowiązki od 2026 r.
Od 2026 r. importerzy towarów objętych CBAM będą zobowiązani do zakupu certyfikatów CBAM w ilości odpowiadającej emisji wbudowanej, a następnie do ich umorzenia.
Powyższe zmiany powodują zwiększenie obowiązków po stronie importerów, którzy na potrzeby raportowanie CBAM muszą teraz zebrać szczegółowe dane na temat emisji importowanych towarów od swoich dostawców.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w zebraniu danych dot. emisji wbudowanych od dostawców oraz w złożeniu sprawozdania CBAM, zachęcamy do kontaktu.
Anna Baranowska
Email: abaranowska@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
źródło zdjęcia: freepik.pl
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...