Jak wykrywać nieprawidłowości w funkcjonowaniu firm?
Jakimi działaniami oraz za pomocą jakich narzędzi wykrywać nieprawidłowości w funkcjonowaniu firm i ich organów, a także menedżerów czy pracowników, jak również jakimi prewencyjnymi metodami działać by zapobiegać nieprawidłowościom, naruszeniom, a nawet przestępstwom?
W dzisiejszym świecie biznesu, w którym ryzyko nadużyć, oszustw i nieuczciwych praktyk jest stale obecne, usługi audytu wewnętrznego / śledczego / korporacyjnego lub księgowego stają się kluczowym narzędziem dla każdego przedsiębiorstwa. Są one szczególnie istotne dla tych podmiotów, które chcą nie tylko chronić swoje interesy, ale także zapobiegać potencjalnym stratom i ryzykom, a zwłaszcza wyciekom danych, czynom nieuczciwej konkurencji, działalności konkurencyjnej czy niegospodarności.
Nowoczesne narzędzia techniczne i informatyczne pozwalają na szybkie i precyzyjne gromadzenie danych i ich przetwarzanie oraz zabezpieczanie ich na potrzeby postępowań sądowych czy przed organami ścigania lub służbami kontroli. Usługi audytowe mogą obejmować dochodzenia m. in. w sprawach finansowych, korupcyjnych, nadużyć w zakresie zasobów ludzkich, czy naruszeń regulacji. Kluczowym elementem audytu jest nie tylko identyfikacja nieprawidłowości, ale także dostarczenie konkretnych dowodów, które mogą być użyteczne w procesie sądowym lub w celu podjęcia działań naprawczych w organizacji.
Jak przebiega taki audyt?
- Cały proces zwykle rozpoczyna się od zrozumienia kontekstu i celu badania oraz podejmowanych czynności. Należy zidentyfikować obszary, w których mogą występować nieprawidłowości lub ryzyko a następnie zebrać i zabezpieczyć dokumenty spółki, dane finansowe, oraz komunikację wewnętrzną.
- Kolejnym krokiem jest analiza zebranego materiału. Celem uzyskania jasnego obrazu sytuacji oraz zebrania wystarczających dowodów na potwierdzenie lub wykluczenie podejrzeń lub ryzyka badający mają do dyspozycji szereg nowoczesnych narzędzi umożliwiających badanie i odczyt dokumentów, danych finansowych a także komunikacji cyfrowej.
- Po zebraniu i przeanalizowaniu danych i dowodów, przygotowywany jest raport z wynikami audytu. Raport ten zawiera szczegółowe informacje dotyczące znalezionych nieprawidłowości, dowodów na ich wystąpienie oraz rekomendacje co do dalszych działań. Może to obejmować zalecenia dotyczące poprawy procedur, wprowadzenia nowych kontroli, wdrożenia działań dyscyplinujących lub wszczęcia postępowań prawnych.
W KBZ Forensic Desk korzystamy z nowoczesnych narzędzi informatycznych wykorzystując platformę ediscovery EDRM (Electronic Discovery Reference Model) – oprogramowanie do analizy śledczej, umożliwiające błyskawiczne pozyskiwanie, przetwarzanie i analizowanie danych z różnych źródeł. Dzięki nowoczesnym i szybkim narzędziom jesteśmy w stanie badać dokumenty, skrzynki pocztowe, dane na serwerach i w chmurze, faktury, wyciągi bankowe, komunikatory, aplikacje i wiele innych.
Nasz Zespół tworzą certyfikowani specjaliści z zakresu audytów śledczych w technologii EDRM ediscovery i computer forensics, certyfikowani Compliance Officerzy oraz doświadczeni eksperci z zakresu sporów gospodarczych, postępowań cywilnych, karnych oraz z zakresu prawa pracy. Naszą wiedzę prawniczą łączymy z zaawansowanymi narzędziami informatycznymi tworząc Zespół gotowy na wyzwania dzisiejszego świata biznesu.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Joanna Boroń
Email: jboron@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...
Nowa strategia migracyjna
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia...