Jakie konsekwencje grożą pracodawcy za zatrudnienie cudzoziemca niezgodnie z prawem?
Wraz z dynamicznie zmieniającymi się potrzebami polskiego rynku pracy, pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnienie cudzoziemców. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, na koniec maja 2023 r. w Polsce pracowało 982,9 tysięcy cudzoziemców, co stanowiło aż 6,4 % wszystkich pracujących w Polsce.
Warto zaznaczyć, że to zatrudnienie cudzoziemców spoza Unii Europejskiej niezmiennie cieszy się największym zainteresowaniem pracodawców. Zanim jednak dojdzie do zatrudnienia jakiegokolwiek obcokrajowca, pracodawca powinien upewnić się, w jaki sposób zrobić to legalnie.
Legalne zatrudnienie cudzoziemcy pochodzącego spoza Szwajcarii, UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, oparte musi zostać na poniższych zasadach:
• pracodawca musi uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca;
• cudzoziemiec musi legalnie przebywać na terytorium Polski;
• praca świadczona przez cudzoziemca musi być zgodna z określoną pracą w zezwoleniu.
W przypadku gdy jednak pracodawca nielegalnie zatrudnia cudzoziemca, powinien liczyć się
z konsekwencjami mogącymi wiązać się z grzywną w wysokości od 1 000 do 30 000 złotych. Warto zaznaczyć, że oprócz konsekwencji czysto finansowych, w przyszłości wojewoda może odmówić takiemu pracodawcy wydania zezwolenia na pracę dla kolejnych obcokrajowców.
Nie należy jednak obawiać się zatrudnienia cudzoziemców, również tych spoza Unii Europejskiej. Pamiętać trzeba, że wraz z pojawieniem się pomysłu zatrudnienia cudzoziemca, pracodawca powinien podjąć kroki, które zalegalizują pobyt i pracę obcokrajowca jeszcze przed dopuszczeniem do go wykonywania obowiązków pracowniczych.
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy pozostaje zatem uzyskanie dokumentu umożliwiającego zatrudnienie cudzoziemca. Wobec wielości regulacji prawnych w tym zakresie, cudzoziemiec świadczyć może pracę legalnie na podstawie: zezwolenia na pracę, zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (zezwolenie jednolite), zezwolenia na pracę sezonową, oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy lub powiadomieniu o powierzeniu wykonywania pracy.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Błażej Siedlich
Email: bsiedlich@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności...
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i...