JPK czyli JA PLUS KŁOPOTY?
Sprawimy że będzie łatwiej;
od kwietnia bieżącego roku duże przedsiębiorstwa (a pozostałe przedsiębiorstwa od lipca), zobowiązane będą składać deklaracje VAT w Jednolitym Pliku Kontrolnym (dalej: „JPK”). Zachęcamy Państwa do zapoznania się z poniższą informacją.
Jednolity Plik Kontrolny obowiązuje od 2016 roku, został wprowadzony artykułem 193a ordynacji podatkowej. Są to księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych w odpowiednim formacie, przekazywane na żądanie organu podatkowego.
Nowy, obowiązujący od tego roku JPK_VAT ma uprościć rozliczenia z Urzędem Skarbowym i zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze podatników VAT. Taki plik będzie składał się z dwóch części: części ewidencyjnej i części deklaracyjnej. Część ewidencyjna nowego pliku JPK obejmie informacje o sprzedaży, a druga część struktury raportowej JPK_VAT będzie odzwierciedleniem danych, które dziś zawierają deklaracje VAT. Będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT: JPK_V7M – dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i JPK_V7K – dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie.
Gdy chodzi o sposób wysyłki pliku, pozostaje on bez zmian. Nowy JPK_VAT będzie składany wyłącznie w wersji elektronicznej za okresy miesięczne, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (chyba że 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy do pierwszego dnia roboczego). Można będzie także podpisać go podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po wysyłce pliku, warto pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.
Poza wskazanymi wyżej zmianami, przedsiębiorcy będą musieli oznaczać towary i usługi w odmienny sposób. Przykładowo urządzenia elektroniczne oraz części i materiały do nich wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (niektóre) będą miały oznaczenie „06″. Pojazdy i części samochodowe oznaczenie „07″, a usługi transportowe i gospodarki magazynowej o określonym symbolu w PKWiU będą miały numer „13″. Rekomendujemy Państwu przegrupowanie swojego asortymentu, tak aby był zgodny z przepisami prawa.
Ponadto, należy także zwrócić uwagę na fakt, że za błąd w JPK przedsiębiorcom grozi sankcja w wysokości 500 złotych. Jednak przed nałożeniem grzywny przedsiębiorca zostanie wezwany do złożenia korekty – jeśli dokona jej w ciągu dwóch tygodni, może uniknąć sankcji.
W przypadku pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...