
Kolejna rewolucja w cenach transferowych
Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, od dnia 1 stycznia 2019 r. mają wejść w życie nowe regulacje dotyczące cen transferowych.
Projekt zawiera pojęcia i definicje mające podstawowe znaczenie w zakresie identyfikacji i oceny relacji pomiędzy podmiotami powiązanymi, takie jak „cena transferowa”, „podmioty powiązane”, „powiązania”, „transakcja kontrolowana”.
Zmianie ma ulec sposób weryfikacji, czy dana transakcja kontrolowana podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu. Nowa regulacja określa obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych jedynie na podstawie wartości danej transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym. Nie będzie konieczności określania progu istotności transakcji na podstawie wartości przychodów podatnika, co uprości określenie przez podatnika obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla danej transakcji.
Lokalną dokumentację cen transferowych będą sporządzać podmioty, jeżeli wartość transakcji przekroczy próg istotności (próg transakcyjny 10 000 000 złotych lub 2 000 000 złotych).
Terminy na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenie informacji o cenach transferowych zostaną wydłużone z 3 do 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.
Latest Posts

Odwołanie stanu epidemii – co dalej z możliwością potrącania kar umownych wykonawcom zamówień publicznych?
W poniedziałek 9 maja 2022 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekty rozporządzeń Ministra Zdrowia w sprawie odwołania...

Możliwość założenia jednoosobowej spółki komandytowo – akcyjnej
Ze względu na atrakcyjność pod względem podatkowym, coraz popularniejsze staje się prowadzenie przedsiębiorstwa w formie spółki...