Korzystny wyrok dla klienta KBZ ws. zwrotu VAT
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach dnia 2 lutego 2022 r. w sprawie o sygn. I SA/GI 1433/21 wydał korzystny dla naszego Klienta wyrok ws. zwrotu podatku VAT.
Przedmiotem skargi do WSA w Gliwicach była decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach przekazująca sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji, czyli Naczelnikowi Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Sprawa rozpoczęła się w 2014 r. i dotyczyła zwrotu podatku VAT za 2012 r.
Sąd uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. W związku z tym organ II instancji będzie musiał ponownie rozpatrzeć sprawę.
W prowadzonym postępowaniu zasadniczą kwestią było ustalenie czy organy podatkowe miały możliwość procedowania w sprawie, w kontekście instytucji przedawnienia zobowiązania podatkowego, z uwagi na fakt, że zaskarżona decyzja dotyczy VAT za 2012 r. W niniejszej sprawie istotne było ustalenie czy wystąpiły zdarzenia powodujące zawieszenie biegu terminu przedawnienia określone w art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej.
Zgodnie z w/w przepisem rozpoczęty bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego ulega zawieszeniu z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania.
W niniejszej sprawie postępowanie karne skarbowe zostało wszczęte bezpośrednio przed upływem okresu przedawnienia. W związku z tym pojawiły się wątpliwości, czy wszczęcie postępowania karnego skarbowego było zasadne i celowe, zwłaszcza z uwagi na specyfikę sprawy podatkowej.
Sąd uznał, że zaskarżona decyzja nie zawiera uzasadnienia pozwalającego na dokonanie oceny, czy w kontrolowanej sprawie nie doszło do instrumentalnego wykorzystywania art. 70 § 6 pkt 1 O.p. W ponownie prowadzonym postępowaniu organ będzie zobowiązany przedstawić swoje stanowisko w omawianym względzie, zważając na treść uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 maja 2021 r., sygn. I FPS 1/21. Wyjaśnienie tej kwestii musi znaleźć odzwierciedlenie w uzasadnieniu decyzji podatkowej.
Ponadto, zdaniem sądu, organ wydał decyzję z naruszeniem art. 233 § 2 O.p., co mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Sąd, dokonując kontroli legalności decyzji kasacyjnej (czyli przekazującej sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji), doszedł do przekonania, że narusza ona prawo, co uzasadnia wyeliminowanie jej z obrotu prawnego. Organ powinien teraz uwzględnić treść art. 233 § 2 O.p. i dokonać oceny materiału dowodowego w sprawie w kontekście wskazywanych w tym przepisie przesłanek.
Latest Posts
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...
Nowa strategia migracyjna
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia...