Minimalny podatek dochodowy dla podatników CIT
Minimalny podatek dochodowy dla podatników CIT został wprowadzony w ramach reformy podatkowej, znanej jako Polski Ład. Przepisy dotyczące nowej daniny weszły w życie 1 stycznia 2022 r. i miały mieć zastosowanie do dochodów osiągniętych już w 2023 r.
Jednakże na mocy przepisów ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. poz. 2180) przesunięto termin wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym na 1 stycznia 2024 r., a pierwotne przepisy dotyczące daniny zostały znowelizowane. W wyniku nowelizacji m.in. podwyższono wymagany wskaźnik rentowności z 1% do 2%, co jednak spowodowało zwiększenie liczbę podmiotów objętych tym podatkiem. Ministerstwo Finansów uzasadnia to wzrostem średniej rentowności w ciągu ostatnich lat.
Pierwszym rokiem, za który należny będzie podatek minimalny jest 2024, zaś podatnicy po raz pierwszy zapłacą daninę w 2025 r. W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2024 r. a zakończy się po dniu 31 grudnia 2023 r., zwolnienie z zapłaty daniny stosuje się
do końca tego roku podatkowego (art. 38ec ust. 2 ustawy o CIT).
Minimalny podatek dochodowy od osób prawnych wnosi 10% i obciąża spółki będące podatnikami CIT (polskich rezydentów podatkowych) oraz podatkowe grupy kapitałowe. Podatek ten znajdzie zastosowanie w sytuacji, gdy w danym roku podatkowym podmioty te poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych (określonych w przepisach) w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2% (art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT). Minimalny podatek dochodowy może obciążyć zatem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, a także spółki jawne, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne czy podatkowe grupy kapitałowe, posiadające polską rezydencję podatkową, które spełnią opisane w przepisach przesłanki.
Opodatkowanie minimalnym podatkiem dochodowym znajdzie odpowiednie zastosowanie również do podatników niebędących polskimi rezydentami podatkowymi, prowadzących działalność poprzez położony w Polsce zagraniczny zakład w zakresie, w jakim osiągane przychody i ponoszone straty związane są z działalnością takiego zakładu (art. 24ca ust. 7 ustawy o CIT).
Podatek minimalny funkcjonuje obok klasycznego opodatkowania podatkiem CIT, dlatego może dojść do sytuacji, w której minimalny podatek dochodowy oraz podatek obliczony zgodnie z art. 19 ustawy o CIT może w pewnym zakresie obciążać ten sam dochód i w konsekwencji prowadzić do podwójnego opodatkowania. W takiej sytuacji kwota podatku minimalnego do zapłaty może zostać pomniejszona o należy podatek CIT. Wprowadzenie mechanizmu odliczenia eliminuje podwójne opodatkowanie.
Minimalny podatek dochodowy jest obliczany rocznie i wpłacany na rachunek urzędu skarbowego. Podatnicy są zobowiązani do wykazywania w zeznaniu podatkowym CIT-8 podstawy opodatkowania, dokonanych jej pomniejszeń, a także kwoty minimalnego podatku dochodowego. Przepisy ustawy o CIT zawierają szczegółowe uregulowanie sposobu obliczenia podstawy opodatkowania, a także przewidują szeroki katalog wyłączeń.
Celem ustawodawcy było ograniczenie przypadków, w których duże spółki, mimo generowania znacznych obrotów, regularnie deklarują niskie dochody lub ponoszą straty. Wprowadzenie minimalnego podatku ma również przeciwdziałać powstawaniu luki budżetowej w CIT. Danina ta stanowi nadto wyraz zamierzeń OECD mających na celu zapewnienie ponadnarodowego minimalnego opodatkowania podatkiem dochodowym. Jednakże wprowadzone rozwiązania uderzają przede wszystkim w rodzime jednostki, a nie wielkie korporacje.
Jeżeli zastanawiasz się czy Twoją spółkę obciąża obowiązek zapłaty podatku minimalnego, zapraszamy do kontaktu.
Martyna Fusy-Talarczyk
Email: mfusy@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest...
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw...