Mobbing w miejscu pracy – jakie obowiązki ciążą na pracodawcy?
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest przeciwdziałanie mobbingowi w miejscu pracy.
Co dokładnie oznacza określenie zwrot „przeciwdziałanie” i w jaki sposób pracodawca powinien wdrożyć ten obowiązek w zakładzie pracy?
Po pierwsze, warto zadbać o wprowadzenie polityki antymobbingowej. Oczywiście polityka antomobbingowa nie wykluczy działania mobbingu, może jednak przyczynić się do zmniejszenia jego wystąpienia Kompleksowa polityka antymobbingowa może jednak pomóc wcześniej zidentyfikować zagrożenie, a także zapobiegać jego eskalacji. Polityka może również wpłynąć na zmniejszenie odpowiedzialności pracodawcy.
Po drugie, warto zadbać o odpowiednią edukację w miejscu pracy, w tym poprzez przeszkolenie pracowników oraz kadry zarządzającej. Często można spotkać się ze stanowiskiem, że mobbingować może jedynie pracodawca – a zjawisko to nie może wystąpić na stanowiskach równorzędnych – nic bardziej mylnego. Odpowiednia edukacja pracowników o tym czym w praktyce jest mobbing, jak się przejawia oraz jakie środki należy podjąć jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizacji.
Dlaczego pracodawcy powinni zaopiekować ten obszar?
- odpowiedzialność pracodawcy nie ogranicza się jedynie do sytuacji, gdy to on jest sprawcą mobbingu;
- statystyki dotyczące mobbingu wskazują, że mamy do czynienia z tendencją wzrostową pod względem zarówno liczby zgłoszeń jak i kontroli przeprowadzanych przez PIP;
- pracodawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność z tytułu mobbingu, jeżeli mimo rzeczywistego wprowadzenia właściwych środków zaradczych doszło do mobbowania, innymi słowy- pracodawca może być zwolniony z odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że wprowadził i stosował odpowiednie procedury antymobbingowe.
Mając na uwadze powyższe należy podkreślić, że obowiązek przeciwdziałania mobbingowi nie polega tylko na rozpoznawaniu zachowań mobbingowych ale przede wszystkim podejmowaniu działań zmierzających do ich eliminacji. Istotne jest, aby działania pracodawcy były zarówno realne jak i efektywne.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Joanna Czajor
Email: jczajor@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności...
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i...