Możliwość założenia jednoosobowej spółki komandytowo – akcyjnej
Ze względu na atrakcyjność pod względem podatkowym, coraz popularniejsze staje się prowadzenie przedsiębiorstwa w formie spółki komandytowo-akcyjnej.
Na taką zmianę decydują się zwłaszcza osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Pojawia się zatem częste pytanie klientów – czy jest możliwe założenie jednoosobowej spółki komandytowo-akcyjnej?
Z definicji spółki komandytowo – akcyjnej wynika, że jest to spółka, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Dodatkowo, spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, w której co do zasady, powinno być przynajmniej dwóch wspólników.
Z drugiej strony, z ustawowej definicji spółki komandytowo – akcyjnej nie wynika wprost, iż komplementariuszem i akcjonariuszem nie może być ta sama osoba.
W związku z powyższym nie dziwią nas pojawiające się wątpliwości, co do możliwości założenia i zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym jednoosobowej spółki komandytowo – akcyjnej. Zarówno teoretycy prawa, jak i praktycy, są podzieleni co do tej kwestii. Pracując nad założeniem takowej spółki, spotkaliśmy się ze sporym zaskoczeniem zarówno notariuszy, u których zawiera się umowę spółki, jak i pracowników sądu, którzy rejestrują spółki w rejestrze przedsiębiorców.
Pomimo tego, przyjęliśmy, iż prawo nie zakazuje, aby ta sama osoba była zarówno komplementariuszem, jak i akcjonariuszem. Podjęliśmy wraz z klientem ryzyko, starannie przygotowaliśmy wszystkie dokumenty niezbędne do założenia spółki, a sąd rejestrowy w Warszawie przychylił się do naszego wniosku. Tym samym, z sukcesem zarejestrowaliśmy jednoosobową spółkę komandytowo-akcyjną.
Odpowiadając zatem na przedstawione powyżej pytanie – prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej spółki komandytowo – akcyjnej jest możliwe.
Jeśli szukają Państwo wsparcia prawnego w zakresie powyższej tematyki, prosimy o kontakt.
Latest Posts
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...
Nowa strategia migracyjna
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia...