Narodowy Spis Powszechny obowiązkowy również dla cudzoziemców
Szanowni Państwo,
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (dalej jako: „Spis”) jest to realizowane co 10 lat badanie mające na celu dostarczenie informacji o stanie i strukturze demograficzno-społecznej oraz sytuacji ekonomicznej Polski. Udział w Spisie jest obowiązkowy, także dla cudzoziemców, zarówno tych mieszkających w Polsce na stałe jak i przebywających czasowo w dniu 31 marca 2021 r. Na powstanie obowiązku nie ma wpływu tytuł pobytowy ani dokonanie zameldowania.
Zgodnie z ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz.U.2019.1775, dalej jako: „Ustawa), spisem objęte są osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, a także osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Spisem nie obejmuje się szefów oraz cudzoziemskiego personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, członków ich rodzin oraz innych osób korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy ustaw, umów międzynarodowych lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych. Pozostali cudzoziemcy polegają obowiązkowi dokonania spisu.
Nowelizacja Ustawy wydłużyła czasu trwania Spisu o trzy miesiące, w związku z czym Spis będzie prowadzony od dnia 1 kwietnia 2021 r. do dnia 30 września 2021 r. (pierwotnie planowano zakończenie go dnia 30 czerwca 2021 r.).
Podstawową metodą Spisu jest samospis internetowy pod adresem: https://spis.gov.pl
Aby dokonać samospisu internetowego należy dokonać logowania za pomocą opcji „Login.gov.pl” (profil zaufany lub bankowość elektroniczna), lub podając numer PESEL oraz informacje dotyczące nazwiska rodowego matki.
Dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL, którzy w dniu 31 marca 2021 r. zamieszkiwali stale lub przebywali czasowo na terenie Polski przeznaczona jest metoda logowania z użyciem adresu email (należy wybrać opcję „nie posiadam numeru PESEL, proszę o udostępnienie innej metody” widoczną pod metodami logowania).
Wszystkie osoby dodane na formularzu (przykładowo przez członka rodziny lub inną osobę zamieszkującą wspólnie) i prawidłowo spisane są zwolnione z obowiązku samospisu.
Spis dostępny jest w języku polskim, angielski, rosyjskim oraz ukraińskim.
Udział w Spisie jest obowiązkowy, a za brak dokonania Spisu, dokonanie go z opóźnieniem lub odmowę dokonania grozi kara grzywny do 5.000 zł.
Wytyczne do samospisu internetowego w języku polskim (w formacie PDF):
Wytyczne do samospisu internetowego w języku angielskim (w formacie PDF):
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności...
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i...