Wpływ Brexitu na unijne znaki towarowe
Szanowni Państwo,
Dnia 31 stycznia 2020 roku na mocy umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (2019/C 384 I/01), Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Wraz z końcem roku dobiega również koniec okresu przejściowego i ostateczne wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Jaki wpływ wywrze to na unijne znaki towarowe?
Dalsza ochrona unijnych znaków towarowych na terenie Wielkiej Brytanii będzie zależała od tego, czy zostały one już zarejestrowane, czy też są jeszcze na etapie rejestracji.
Status unijnych znaków towarowych zarejestrowanych przed 31 grudnia 2020 r.
Od 1 stycznia 2021 r. ochrona unijnych znaków towarowych nie będzie obejmowała terytorium Wielkiej Brytanii. Jak jednak wynika z postanowień umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (2019/C 384 I/01) wszystkie zarejestrowane w EUIPO do 31 grudnia 2020 r. unijne znaki towarowe od 1 stycznia 2021 r. będą automatycznie posiadały swój odpowiednik w rejestrze krajowych znaków towarowych Wielkiej Brytanii z taką samą datą zgłoszenia, rejestracji, pierwszeństwa oraz identycznym wykazem towarów i usług. Znaki towarowe będą miały taki sam status prawny jak gdyby wniosek został złożony i zarejestrowany zgodnie z prawem brytyjskim. Po stronie uprawnionych nie powstanie konieczność przedsięwzięcia żadnych innych czynności lub poniesienia dodatkowych kosztów.
Oznacza to, że w opisanej powyżej sytuacji podmioty uprawnione będą jednocześnie do unijnego znaku towarowego i krajowego (brytyjskiego) znaku towarowego.
Warto wskazać, że gdy w stosunku do danego znaku towarowego pod koniec okresu przejściowego będzie toczyło się postępowanie o jego unieważnienie i znak ten zostanie unieważniony, to unieważnienie to wywrze również wpływ na swój brytyjski odpowiednik.
Graniczną datą dla oceny zarówno używania znaków, jak też ustalania ich renomy będzie 31 grudnia 2020 r.
Status unijnych znaków towarowych, które na dzień 31 grudnia 2020 będą ciągle w fazie zgłoszeniowej
Inaczej wygląda sytuacja znaków, które na dzień 31 grudnia 2020 r. będą ciągle w fazie zgłoszeniowej. Chcąc kontynuować procedurę rejestracji zgłoszonego znaku unijnego, zgłaszający będą zobowiązani w terminie 9 miesięcy (liczonych od 1 stycznia 2021 r.) do złożenia odpowiednich wniosków do Urzędu ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii (UKIPO). Terminowe złożenie wniosku pozwoli na zachowanie daty zgłoszenia wskazanej w EUIPO. Aby wniosek został uznany za zasadny, konieczne będzie wykazanie, że znak towarowy był identyczny jak w zgłoszeniu w EUIPO.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest...
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw...