Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku
Szanowni Państwo,
Rada Ministrów w rozporządzeniu z dnia 15 września 2020 r. ustaliła wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 roku, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2021 roku.
Zgodnie z powołanym powyżej rozporządzeniem:
- minimalne wynagrodzenie za pracę wynosić będzie 2800 zł;
- minimalna stawka godzinowa będzie mieć wysokość 18,30 zł.
Kwoty te ustalane są w wielkości brutto, czyli przed odliczeniem składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. 2002 nr 200 poz. 1679), przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:
- nagrody jubileuszowej;
- odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
- dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
- dodatku za staż pracy.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej ma zastosowanie również do cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę na postawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę.
Wysokość wynagrodzenia minimalnego jest ustalana corocznie z udziałem Komisji Dialogu Społecznego i ogłaszana przez Prezesa Rady Ministrów w drodze obwieszczenia w Monitorze Polskim w terminie do 15 września każdego roku na rok następny, a w razie braku uzgodnienia w formie rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. W tym roku z uwagi na to, iż nie doszło do zawarcia porozumienia, Rada Ministrów wydała rozporządzenie w tym przedmiocie.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest...
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw...