Zmiany w kodeksie karnym – wspólnicy mogą składać wniosek o ściganie zarządu za działanie na szkodę spółki
Nowelizacja kodeksu karnego, która weszła w życie 1 października 2023 r. rozszerzyła krąg podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o ściganie przestępstwa z art. 296 k.k. dotyczącego działania na szkodę spółki, zwanego przestępstwem tzw. niegospodarności menedżerskiej polegającym na nadużyciu zaufania i udzielonych uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków.
nowelizacja art. 296 k.k.
Przestępstwo dotyczy wyrządzenia spółce znacznej szkody majątkowej (przekraczającej 200.000,00 zł).
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 296 § 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Przestępstwo z art. 296 k.k. nie jest ściągane z urzędu. Przed zmianą przepisów uprawnienie do złożenia wniosku o ściganie przysługiwało tylko pokrzywdzonej spółce.
Po nowelizacji:art. 296 § 4a. Jeżeli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa, ściganie przestępstwa określonego w § 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego, wspólnika, akcjonariusza lub udziałowca pokrzywdzonej spółki lub członka pokrzywdzonej spółdzielni.
Komentowane zmiany nie zostały przychylnie przyjęte i spotkały się z krytyką. Wśród ryzyk związanych z rozszerzeniem kręgu podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o ściąganie przestępstwa niegospodarności wskazuje się przede wszystkim to, że wprowadzone rozwiązanie może stanowić narzędzie do rozwiązywania wewnętrznych sporów w spółce (co może być nadużywane), a co kolei może przełożyć się na dezorganizację działań biznesowych.
Zmiany zostały odebrane negatywnie także przez kadrę menedżerską, która podejmuje nierzadko trudne decyzje biznesowe obarczone ryzykiem gospodarczym. Wyrażają oni opinię, że nowelizacja przepisów wymusi większą zachowawczość w podejmowaniu ryzyk biznesowych w obawie przed odpowiedzialnością karną.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Joanna Boroń
Email: jboron@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności...
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i...