Zmiany w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych coraz bliżej
Kwestia zmian w zakresie oskładkowania umów zlecenia była wielokrotnie bezskutecznie przedmiotem dyskusji w przestrzeni publicznej, tym razem temat powrócił i wydaje się, że czeka nas już niedługo istotna zmiana. Jednym bowiem z tzw. kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy wskazano na: objęcie wszystkich umów cywilnoprawnych składkami na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów, czy zniesienie zasady opłacania składki na ubezpieczenia społeczne z umowy cywilnoprawnej do wysokości najniższego wynagrodzenia.
Na czym mają polegać zmiany?
Głównym celem reformy jest wprowadzenie obowiązku objęcia wszystkich umów zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne.
Po pierwsze zatem, ustawodawca przewiduje, że wraz z wejściem w życie nowym przepisów wszystkie umowy cywilnoprawne będą podlegać ubezpieczeniu społecznemu (emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i z tytułu chorób zawodowych) niezależnie od osiąganego dochodu.
Wyjątkiem będzie ubezpieczenie chorobowe w zakresie umów o dzieło, które to ubezpieczenie będzie dobrowolne.
Ponadto, przestanie obowiązywać zasada płacenia składek na ubezpieczenia społeczne do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Opłacanie składek będzie niezależne od wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Warto w tym miejscu także zwrócić uwagę na to, iż podtrzymano zwolnienie z ubezpieczenia społecznego w zakresu umów zlecenia zawartych przez uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów, do ukończenia przez nich 26 roku życia.
Kiedy wskazane zmiany wejdą w życie?
Przewiduje się, że zaproponowane zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co zdaniem wielu ekspertów jest terminem zdecydowanie zbyt krótkim i może zrodzić sporo trudności po stronie przedsiębiorców.
Wskazane zmiany przyczynią się do zwiększenia wpływu do ZUSu, spowodują one jednak również wzrost kosztów zatrudnienia, w tym kosztów zleceniodawcy bądź obniżenia kwoty netto otrzymywanej przez zleceniobiorców.
Pojawiają się głosy, że rozsądnym terminem na wejście w życie wskazanych zmian byłby termin
1 stycznia 2026 r., kiedy jednak ostatecznie zmiany zostaną wdrożone – jeszcze nie wiadomo.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszam do kontaktu.
Joanna Czajor
Email: jczajor@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...
Nowa strategia migracyjna
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia...