Zmiany w prawie budowlanym w 2020r.
Szanowni Państwo
W piątek 19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, która ma ułatwić proces inwestycyjny. Główne zmiany dotyczą:
I. Braku obowiązku wydania pozwolenia na budowę w określonych przypadku
W poprzednim stanie prawnym wyjątki, w których nie wymagano uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia właściwemu organowi architektoniczno-budowlanemu, znajdowały się w różnorodnych aktach prawnych i były istotnie rozproszone. Dlatego w opisywanej nowelizacji ustawodawca postanowił zawrzeć wszystkie wyjątki w Ustawie Prawo budowlane. Można wyróżnić trzy kategorie tych inwestycji:
- Obiekty, niewymagające pozwolenia na budowę, ale wymagające zgłoszenia właściwemu organowi,
- Roboty, niewymagające pozwolenia na budowę, ale wymagające zgłoszenia właściwemu organowi,
- Obiekty, niewymagające pozwolenia na budowę i niewymagające zgłoszenia właściwemu organowi.
II. Dopuszczenia odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych
Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych będzie dopuszczalne w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Warto zaznaczyć, że samo odstępstwo nie będzie mogło powodować:
- zagrożenia dla życia ludzi lub
- niebezpieczeństwa dla mienia,
- a w stosunku do obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego – ograniczenia dostępności dla potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami – o których mowa w Ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
- oraz nie może powodować pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych i użytkowych, a także stanu środowiska, po spełnieniu określonych warunków zamiennych.
III. Uproszczenia postępowania legalizacyjnego w przypadku wydania decyzji o wstrzymaniu budowy (chodzi o tzw. samowole budowlane)
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 49f Ustawy Prawo budowlane, nadanym przez nowelizację, w przypadku stwierdzenia budowy obiektu budowlanego lub jego części:
- bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę albo
- bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia,
– jeżeli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat, organ nadzoru budowlanego wszczyna uproszczone postępowanie legalizacyjne.
W przypadku obiektów, których budowa została zakończona przed 19 września 2020 r., uproszczone postępowanie legalizacyjne prowadzi się na żądanie właściciela lub zarządcy tego obiektu budowlanego.
Zgodnie z art. 53a ww. ustawy zasadą będzie, iż postępowanie legalizacyjne będzie wszczynane z urzędu, jednak mimo to właściciel lub zarządca obiektu budowlanego będzie mógł wystąpić do organu nadzoru budowlanego z żądaniem wszczęcia uproszczonego postępowania legalizacyjnego
IV. Wprowadzenie postępowania w sprawie uzyskania uprawnień budowlanych
Nowelizacja wprowadziła zmiany w art. 12 ust 3a Ustawy prawo budowlane w następującym brzmieniu:
ubiegającej się o uprawnienia budowlane. Postępowanie, o którym mowa w zdaniu poprzednim, składa się z dwóch etapów:
- kwalifikowania wykształcenia i praktyki zawodowej jako odpowiednich lub pokrewnych dla danej specjalności uprawnień budowlanych,
- egzaminu ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.
Izby samorządu zawodowego będą musiały organizować egzaminy co najmniej dwa razy w roku.
Warto zaznaczyć, że część pisemna będzie się odbywać w tym samym dniu i godzinie we wszystkich izbach okręgowych właściwej izby samorządu zawodowego.
Wprowadzona zostanie także nowa specjalizacja: techniczno-budowlana.
V. Unieważnienie decyzji o pozwoleniu na budowę lub na użytkowanie
W stanie prawnym obowiązującym przed nowelizacją, pozwolenie na budowę lub użytkowanie mogło zostać unieważnione w każdym czasie. Od 19 września 2020 r. w/w decyzja administracyjna nie może zostać cofnięta, jeżeli od dnia jej doręczenia Stronie minęło 5 lat.
Powyższe zmiany weszły w życie 19 września 2020 r.
Należy zaznaczyć, że są to jedynie wybrane zmiany, a sama nowelizacja jest istotnie rozległa. Według autorów nowelizacji (uzasadnienie projektu) potrzeba zmian wynika z konieczności uproszczenia i przyspieszenia procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zapewnienia większej stabilności podejmowanych w nim rozstrzygnięć.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo Budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333);
- Ustawa o zmianie ustawy – Prawo Budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 13 lutego 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 471)
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...