Zmiany w prawie dotyczącym cudzoziemców – lipiec 2022
Z uwagi na zmiany w prawie dotyczącym cudzoziemców, które weszły w życie w lipcu bieżącego roku, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii istotnych zarówno z perspektywy pracodawców, jak i z punktu widzenia cudzoziemców.
Poniżej przestawiamy najważniejsze zmiany.
- Rozszerzony formularz powiadomienia o pojęciu zatrudnienia przez obywatela Ukrainy – od 15 lipca 2022 r.
W związku z nowelizacją Specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (dalej: „Specustawa”), rozszerzony zostaje formularz powiadomienia. Od 15 lipca 2022 r. dokonując powiadomienia pracodawcy będą zobowiązania do zamieszczania w informacji na temat wymiaru czasu pracy oraz stawki wynagrodzenia.
Wobec znowelizowania art. 22 ust. 1 Specustawy, pracodawca będzie zobligowany do przestrzegania warunków zatrudnienia wskazanych w złożonym powiadomieniu – zgodnie z aktualnym brzmieniem w/w przepisu, praca musi być powierzona „w wymiarze czasu pracy nie niższym niż wskazany w powiadomieniu lub liczbie godzin nie mniejszej niż wskazana w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższym niż ustalone według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonym w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy”.
Ponadto, nowym wymogiem jest podanie w powiadomieniu informacji na temat liczby osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę i na podstawie umów cywilnoprawnych według stanu na dzień 23 lutego 2022 r. oraz na dzień złożenia powiadomienia.
- Zmiana opłaty za złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy – od 12 lipca 2022 r.
Od dnia 12 lipca 2022 r. obowiązuje nowa wersja rozporządzenia w sprawie wysokości opłat dokonywanych w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożeniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Zmianie ulegała jedynie wysokość opłaty za złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – opłata ta została podwyższona do kwoty 100 zł (przed dniem 12 lipca 2022 r. była to kwota 30 zł).
Do oświadczeń, które zostały złożone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się dotychczasowe przepisy.
- Modyfikacja definicji małżonka obywatela Ukrainy w Specustawie – od 1 lipca 2022 r.
Nowelizacja przepisów modyfikuje pojęcie małżonka obywatela Ukrainy korzystającego z uprawnień przewidzianych w Specustawie (art. 1 ust. 2 Specustawy) i tym samym poza małżonkami obywateli Ukrainy, który są Polakami, wyłącza spod regulacji Specustawy małżonków obywateli Ukrainy, którzy są obywatelami innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
W uzasadnieniu projektu nowelizacji wskazano, iż dodatnie takiego zapisu jest konieczne, gdyż „zgodnie z art. 2 lit. c dyrektywy 2001/55/WE „wysiedleńcami” mogą być wyłącznie obywatele państw trzecich, a zatem obywatele innych państw niż państwa członkowskie Unii Europejskiej. Potwierdzenia dla takiego rozumienia pojęcia „wysiedleniec” dostarcza art. 2 ust. 1 i 2 decyzji wykonawczej 2022/382.”
- Nowy typ zezwolenia na pobyt czasowy dla obywateli Białorusi – posiadaczy tzw. wiz humanitarnych – od 9 lipca 2022 r.
W dniu 9 lipca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2022 r. w sprawie obywatelstw, których posiadanie uprawnia cudzoziemców do ubiegania się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 186 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1335), czyli na podstawie tzw. innych okoliczności udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy.
Rozporządzenie to pozwoli obywatelom Republiki Białorusi ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy pod warunkiem, że bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej wydanej w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, a także z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe. Dotyczy to również sytuacji, w których okres ważności wizy krajowej oraz pobytu uległ przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (zgodnie z art. 15 zd ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych).
Latest Posts
Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności...
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i...