Nowy program oszczędzania dla pracowników – PPK
Zgodnie z ustawą, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019, Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają stanowić program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania. Od dnia 1 lipca 2019 ustawa będzie obowiązywała największych przedsiębiorców, zatrudniających co najmniej 250 osób. Stopniowo program obejmie mniejsze podmioty, a od dnia 1 stycznia 2021 r. PPK będą obowiązywać wszystkie podmioty, w tym jednostki sektora finansów publicznych.
Każdy pracodawca będzie musiał wybrać obsługującą go instytucję finansową (zawrzeć umowę o zarządzanie PPK). Pracownicy będą automatycznie zapisani do programu, z możliwością wystąpienia z niego w każdej chwili.
Wpłaty do PPK dokonywane będą przez podmiot zatrudniający i uczestnika. Wpłata podstawowa do PPK finansowana przez podmiot zatrudniający będzie wynosiła 1,5% wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika. Wpłata podstawowa do PPK finansowana przez uczestnika będzie wynosiła 2% wynagrodzenia. Uczestnik będzie mógł zadeklarować wpłatę dodatkową w wysokości do 2% wynagrodzenia.
Ustawa reguluje sposób wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60 roku życia. 25% środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK ma być wypłacane jednorazowo, a 75% środków będzie wypłacane co najmniej w 120 ratach miesięcznych.
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...