Stan zagrożenia epidemicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS – CoV2
Uprzejmie informujemy, że w dniu 13 marca 2020 r. na wieczornej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił na terenie całej Polski wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego.
Jednocześnie opublikowano:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. 2020 poz. 433)
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną (Dz. U. 2020 poz. 434)
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych (Dz. U. 2020 poz. 435).
Na mocy w/w Rozporządzeń wprowadzono cztery kategorie restrykcji:
1. Przywrócenie kontroli granicznej
Od dnia 15 marca 2020 r. obowiązuje 10-dniowy zakaz wjazdu do Polski cudzoziemców.
Polacy wracający do kraju od dnia 15 marca 2020 r. będą podlegać obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Do kraju wpuszczone zostaną tylko samoloty czarterowe z Polakami, wykonujące loty na zlecenie premiera. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami.
Od 15 marca 2020 r. wstrzymane są wszelkie międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Granica pozostanie otwarta dla wymiany towarowej. Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.
2. Ograniczenie działalności galerii handlowych
Od dnia 14 marca 2020 r. w galeriach handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 nieczynne będą sklepy handlujące m.in. tekstyliami, odzieżą, butami, meblami czy sprzętem RTV. Otwarte pozostaną sklepy z artykułami spożywczymi, apteki, punkty usługowe (np. pralnie). W/w ograniczenia poza galeriami handlowymi nie obowiązują.
3. Ograniczenie działalności gastronomiczno-rozrywkowej
Od dnia 14 marca 2020 r. wprowadzone zostają ograniczenia w działalności barów, restauracji, kawiarni, pubów. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Zamówienia można brać na wynos lub z dostawą do drzwi.
Nieczynne również mają być także kluby taneczne, siłownie, baseny, kina, teatry, kasyna, biblioteki, muzea.
Rozporządzenie ministra obejmuje również całkowity zakaz począwszy od dnia 14 marca 2020 r. prowadzenia “obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania”. Zakazuje się również udzielania świadczeń zdrowotnych przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego.
4. Zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób
Od dnia 14 marca 2020 r. wprowadza się zakaz zgromadzeń publicznych. Zakazu tego nie stosuje się, w przypadku gdy liczba uczestników zgromadzenia wynosi nie więcej niż 50 osób, wliczając w to organizatora i osoby działające w jego imieniu. Restrykcje dotyczą uroczystości publicznych, manifestacji, marszy, uroczystości religijnych. Msze święte mają być transmitowane w internecie lub w telewizji.
Ograniczona została także praca urzędów do “zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom” i wykonywania “określonych zadań przez ten urząd lub jednostkę w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów.”
W wypadku pojawienia się wątpliwości lub konieczność doprecyzowania wyżej opisanych kwestii uprzejmie prosimy o kontakt z kancelarią drogą e-mail.
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...