Informacja prawna dotycząca rozwiązań proponowanych w projekcie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. Tarczy 2.0.
Uprzejmie informujemy, że obecnie trwają prace nad ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. Tarczą Antykryzysową 2.0.
Szanowni Państwo,
Poniżej przedstawiamy nowe uprawnienia i zmiany w przepisach, które zostały przewidziane w projekcie w/w ustawy.
Zastrzegamy jednocześnie, że w momencie sporządzania niniejszej informacji Sejm zakończył pracę nad projektem ustawy i przekazał go do Senatu. Oznacza to, że rozwiązania wprowadzone w ustawie mogą ostatecznie różnić się od tych, które są przedstawione w niniejszej informacji.
1. Nowe uprawnienia – wsparcie z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Przedsiębiorcom prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, u których nastąpił spadek obrotów gospodarczych przedsiębiorcy w następstwie COVID-19 (spadek obrotów w rozumieniu Tarczy 1.0) Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oferuje formy wsparcia m.in. poprzez pożyczki, gwarancje, poręczenia oraz inne instrumenty, których przedmiotem jest finansowanie działalności gospodarczej, z wyłączeniem instrumentów zastrzeżonych dla podmiotów wykonujących działalność bankową oraz ubezpieczeniową.
2. Zmiany w przepisach
A. Spółki handlowe
Możliwość podejmowania przez Radę Nadzorczą uchwał w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, także w prawach, dla których umowa/statut spółki przewiduje głosowanie tajne, o ile żaden z członków rady nadzorczej nie zgłosi sprzeciwu.
B. Kursy BHP
– Możliwość przeprowadzenia w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii szkoleń wstępnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i służby w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
– Termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. W przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii termin ten wydłuża się do 30 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
C. Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego
Za rok 2020 wnosi się w terminie do dnia 30 czerwca 2020 r.
D. Cudzoziemcy
Pobyt cudzoziemca uważa się za legalny, jeżeli przebywał na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w dniu, w którym po raz pierwszy ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, od dnia następującego po ostatnim legalnym dniu pobytu wynikającym z wizy, dokumentów lub ruchu bezwizowego. Pobyt ten jest legalny do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (w zależności, który obowiązywał jako ostatni).
Uprawnienie do wykonywania pracy przysługuje w okresie pobytu uznawanego za legalny, jeżeli cudzoziemiec posiada ważne zezwolenie na pracę, ważne zezwolenie na pracę sezonową lub posiada oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy wpisane do ewidencji oświadczeń.
Ważność kart pobytu oraz tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca jeśli upłynął w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, przedłuża się do 30 dnia od dnia odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.
E. Świadczenia postojowe
Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i wykonujących umowy cywilnoprawne może być przyznane ponownie, nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty świadczenia postojowego, kiedy sytuacja nie uległa poprawie. Świadczenie te jednak może być przyznane nie więcej niż trzy razy.
F. Ubezpieczenia społeczne
Płatnik składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych może zostać objęty zwolnieniem z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.
ZUS może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę na wniosek płatnika składek od należności z tytułu składek należnych za okres przypadający po dniu 31 grudnia 2019 r.
G. Doręczenia pism
Nie można uznać za doręczone pismo, w tym pismo sądowe, podlegające na doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego, którego termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów.
W razie jakichkolwiek pytań́ lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...