Black Friday i Cyber Monday a ochrona praw konsumentów
Szanowni Państwo,
Jak co roku w listopadzie nadchodzą dwa największe wydarzenia w świecie handlu – Black Friday i Cyber Monday. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa i wprowadzone ograniczenia w działalności sklepów i galerii handlowych szaleństwo zakupów przeniesie się głównie do Internetu.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na stronie www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl publikuje najważniejsze informacje dotyczące praw konsumentów, a za pośrednictwem Twittera przypomina o zachowaniu ostrożności podczas zakupów pod hasłami: #niedajsięoszukać #UOKiKostrzega.
W zakupowej gorączce pamiętajmy o najważniejszych zasadach:
- Uważnie sprawdźmy czy sklep internetowy, który oferuje wybrane przez nas produkty rzeczywiście istnieje (pomocny okaże się Rejestr Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego oraz baza przedsiębiorców CEIDG).
- Pamiętajmy o 2-letnim prawie do reklamacji wadliwego towaru.
- Zwracajmy uwagę na to, że sklepy mogą wprowadzać inne zasady zwrotu produktów zakupionych on-line od zakupionych stacjonarnie – towary kupione on-line możemy co do zasady zwrócić w terminie 14 dni wypełniając formularz odstąpienia od umowy, natomiast te kupione w sklepie stacjonarnym tylko wtedy, gdy taką możliwość przewidział sprzedawca.
- Gdy sprzedawca nie dostarcza towaru w ciągu 30 dni pamiętajmy o możliwości odstąpienia od umowy oraz zgłoszenia się do banku, za pośrednictwem którego dokonano płatności o wszczęcie procedury chargeback.
- Zwracajmy uwagę komu udostępniamy nasze dane (w tym dane personalne, adres, numer karty płatniczej) – brak ostrożności może skutkować wykorzystaniem naszych danych przez oszustów (phishing).
- Każdemu kto padł ofiarą oszustwa ze strony nieuczciwego sprzedawcy rekomendujemy złożenie na Policji zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Nie należy zapominać, że na postanowienie w przedmiocie odmowy wszczęcia śledztwa lub dochodzenia albo jego umorzenia przysługuje zażalenie.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...