TSUE daje frankowiczom dodatkowe wsparcie w ochronie swoich praw
Postanowieniem z dnia 8 maja 2024 r. w sprawie: C-424/22 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał kolejne ważne rozstrzygnięcie w kwestii ochrony konsumentów w sporach związanych z kredytami walutowymi.
W tym konkretnym postanowieniu TSUE stwierdził, że banki nie mogą skutecznie podnosić zarzutu zatrzymania, jeśli prowadziłoby to do odebrania konsumentowi możliwości uzyskania zasądzonych świadczeń. Innymi słowy, TSUE orzekł, że banki nie mogą blokować wypłaty należnych konsumentom środków na podstawie tego zarzutu.
Co to zmienia?
Do tej pory niestety wiele polskich sądów uwzględniało podniesiony przez bank zarzut zatrzymania, co w praktyce oznaczało m.in. ograniczenie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie należnych kredytobiorcom. Postanowienie to jednak znacznie wzmacnia pozycję konsumentów, którzy walczą w sądach o uznanie nieuczciwych klauzul w umowach kredytowych i zwrot wpłaconych środków, o czym przekonaliśmy się niedawno. W jednym z ostatnich wyroków uzyskanych dla naszych klientów, Sąd Okręgowego w Katowicach nie uwzględnił zarzutu potrącenia, powołując się na wskazane postanowienie TSUE.
Pozytywna linia orzecznicza TSUE dla osób dotkniętych nieuczciwymi praktykami banków potwierdza zasadność podnoszonych roszczeń. Jeśli rozważasz więc podjęcie kroków prawnych przeciwko swojemu bankowi, zapraszamy do kontaktu.
Anna Kempny
Email: akempny@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...