Dokument pobytowy dla obywateli Wielkiej Brytanii a EES/ETIAS
Obywatele Wielkiej Brytanii oraz ich rodziny, objęci postanowieniami Umowy Wystąpienia, mają możliwość składania wniosków o wydanie dokumentu pobytowego, zawierającego odpowiednią adnotację. Posiadanie takiego dokumentu zwalnia z konieczności rejestracji w systemie Entry/Exit (EES) przy przekraczaniu zewnętrznych granic Unii Europejskiej oraz z uzyskiwania zezwolenia podróżnego ETIAS podczas krótkoterminowych podróży do państw Unii Europejskiej oraz strefy Schengen.
Obywatele Wielkiej Brytanii i ich rodziny nie mają obowiązku posiadania dokumentu pobytowego, aby legalnie przebywać w Polsce, jednak z praktycznych względów, warto uzyskać dokumenty zawierające adnotację odnoszącą do Umowy Wystąpienia – art. 50 TUE, Art. 18 ust. 4 Umowy Wystąpienia.
Posiadanie takiego dokumentu może znacznie ułatwić korzystanie z przysługujących praw wynikających z Umowy Wystąpienia, a także zwolnić z przyszłej rejestracji w unijnym systemie Entry/Exit (EES) oraz z konieczności uzyskania zezwolenia ETIAS w związku z podróżami do państw Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Wprowadzenie tych systemów planowane jest jeszcze w tym roku.
Beneficjentami Umowy Wystąpienia są obywatele Wielkiej Brytanii i ich rodziny, którzy korzystali z prawa pobytu w UE przed końcem 2020 roku i nadal mieszkają w Polsce. Wniosek o wydanie dokumentu pobytowego można złożyć w odpowiednim urzędzie wojewódzkim, zgodnie z miejscem zamieszkania obywatela Wielkiej Brytanii.
Jednocześnie zaznaczyć należy, że obywatele Wielkiej Brytanii niebędący beneficjentami postanowień Umowy Wystąpienia, muszą zalegalizować swój pobyt w Polce poprzez posiadanie ważnej wizy lub odpowiedniego zezwolenia.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Błażej Siedlich
Email: bsiedlich@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
źródło obrazka: freepik.pl
Latest Posts
Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest...
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw...