Gdzie ostatnio byliśmy?
Szanowni Państwo,
Eksperci naszej Kancelarii dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas licznych konferencji oraz spotkań networkingowych dla przedstawicieli lokalnego biznesu. Bardzo cię cieszymy, że po wielu miesiącach wracamy również do spotkań stacjonarnych. A gdzie można było nas spotkać? Podsumowaliśmy ostatnie tygodnie.
Ogólnopolska Konferencja pt. “Przedsiębiorcy w czasach kryzysu, wybrane problemy i analizy”
Adwokat Joanna Boroń była jedną z prelegentek hybrydowej konferencji poświęconej problemom przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa.
Prawniczka KBZ w pierwszej części swojego wystąpienia omówiła najciekawsze instrumenty wsparcia prawno-finansowego dla przedsiębiorców działających przede wszystkim w branży budowlanej oraz zamówień publicznych. Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziła kwestia wyłączenia odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych zamawiających, którzy decydują się na odstąpienie od naliczania kar umownych bądź na miarkowanie ich wysokości w przypadku wpływu COVID-19 na realizację umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz czasowe wstrzymanie uprawnień zamawiających do potrącenia kar umownych z wynagrodzenia wykonawcy lub zabezpieczenia należytego wykonania umowy w trakcie pandemii.
Druga część wystąpienia poświęcona była uproszczonej restrukturyzacji wprowadzonej do polskiego porządku prawnego przepisami Tarczy 4.0., która okazała się ogromnym sukcesem i instrumentem wsparcia dla przedsiębiorców borykających się z trudną sytuacją finansową oraz niejednokrotnie skuteczną metodą na uniknięcie upadłości. Mec. Boroń przedstawiła również negatywne aspekty wynikające z tej regulacji polegające na wykorzystywaniu uproszczonej restrukturyzacji przez dłużników wyłącznie do pokrzywdzenia wierzycieli i utrudniania procesu dochodzenia należności.
Wydarzenie zorganizowało PTE Katowice we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu, UE w Katowicach oraz Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. W konferencji udział wziął również adwokat Marcin Barczyk, LL.M.
Spotkanie liderów biznesu – Katowice, 27 maja 2021
Katowice są jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce do prowadzenia biznesu. O inwestycjach oraz doświadczeniach związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa dyskutowali uczestnicy Spotkania liderów biznesu, które zorganizowało CBRE Polska. Nie mogło tam zabraknąć również nas – KBZ reprezentował Marcin Ociepka, LL.M.
Podczas spotkania wystąpił m.in. Wiceprezydent miasta Katowice Bogumił Sobula, który wskazał, że Katowice są drugim rynkiem w kraju pod względem inwestycji budowlanych, a także centrum usługowym aglomeracji Śląskiej. Z kolei Eliza Przeździecka z American Chamber of Commerce podkreślała, że na tle kraju, region południowej Polski jest najbardziej dynamiczny pod względem wartości inwestycji firm amerykańskich.
Podczas spotkania wypowiadali się także liderzy największych przedsiębiorstw działających w regionie, takich jak Honeywell, Amazon, Sii, Rockwell Automation czy Softserve. Z ich słów dało się wyczuć duży entuzjazm wobec dalszego rozwoju biznesu w regionie, szczególnie w obszarze usług. Wspólnym mianownikiem wypowiedzi prelegentów było duże znaczenie nowych technologii w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej, w szczególności poprzez automatyzację procesów. Co ciekawe, jak wynika z ich relacji, pandemia COVID-19 była okazją do wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych mających na celu usprawnienie pracy w przedsiębiorstwach.
Ważnym wątkiem była ochrona własności intelektualnej, która może znacznie podnieść wartość biznesu i zabezpieczyć go przed naruszeniami. Jak wynika z badań Urzędu Własności Intelektualnej Unii Europejskiej firmy, które posiadają prawa własności intelektualnej, osiągają o 20% wyższe przychody na pracownika niż firmy, które tego nie robią. Dlatego tak ważne jest uzyskanie profesjonalnej obsługi w tym zakresie. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących ochrony własności intelektualnej zapraszamy do kontaktu.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Europejskiego „Globalna Wioska”
Adwokat Patrycja Kurzaj wygłosiła wykład w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Prawa Europejskiego „Globalna Wioska”, którą zorganizował katowicki oddział Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA.
Spotkanie zostało poświęcone międzynarodowej współpracy krajów wspólnoty europejskiej. Ekspertka KBZ podczas swojego wystąpienia skupiła się na wpływie prawa europejskiego na życie obywateli Unii Europejskiej.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest...
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw...