Informacja prawna dotycząca możliwości ubiegania się przez średnich przedsiębiorców o dotację na kapitał obrotowy udzielaną przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości
Uprzejmie informujemy, że od dzisiaj, tj. od 15 czerwca 2020 r., można składać do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (zwanej dalej „PARP”) wnioski o dotacje na kapitał obrotowy.
Szanowni Państwo,
Celem dotacji jest pomoc średnim przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek wystąpienia pandemii COVID19.
Otrzymane dofinansowanie może zostać przeznaczone na koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz koszty związane z finansowaniem kapitału obrotowego, jak np. opłacenie mediów, najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności.
Wnioski można składać od 15 czerwca 2020 r. (od godziny 08:30:00) do 31 lipca 2020 r. (do godz. 16:00:00).
W naborze wyodrębnione są trzy alokacje:
- dla projektów zlokalizowanych w województwie mazowieckim (w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój);
- dla projektów zlokalizowanych w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, pomorskim, śląskim, wielkopolskim, zachodniopomorskie (w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój);
- dla projektów zlokalizowanych w województwach lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim (w ramach Program Operacyjny Polska Wschodnia).
Warunkiem uzyskania wsparcia jest odnotowanie spadku obrotów o co najmniej 30% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca kalendarzowego roku poprzedniego.
Realizacja projektu rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o dofinansowanie. Okres realizacji projektu nie może być krótszy niż 1 miesiąc kalendarzowy oraz dłuższy niż 3 miesiące kalendarzowe. Przykładowo zatem, jeżeli wniosek o dofinansowanie zostanie złożony w czerwcu 2020 r., to okres realizacji projektu rozpocznie się 1 lipca 2020 r., a zakończy się – w zależności od wybranej liczby miesięcy – nie wcześniej niż 31 lipca 2020 r. i nie później niż 30 września 2020 r.
Wniosek składany jest wyłącznie w postaci elektronicznej za pośrednictwem Generatora Wniosków znajdującego się na stronie internetowej PARP.
Dofinansowanie wypłacane jest w formie zaliczki, na podstawie złożonego przez Beneficjenta i zaakceptowanego przez PARP wniosku o płatność oraz po wniesieniu zabezpieczenia w postaci weksla. Kwota dofinansowania uzależniona jest od stanu zatrudnienia i ilości wnioskowanych miesięcy. Wynosi ona od 6 248,00 zł (w przypadku zatrudnienia jednego pracownika i złożenia wniosku o dotację na jeden miesiąc) do 429 827,49 zł (w przypadku zatrudnienia 249 pracowników i złożenia wniosku o dotację na trzy miesiące).
Projekt uznaje się za zrealizowany, jeśli Beneficjent utrzymał działalność gospodarczą przez okres wskazany we wniosku o dofinansowanie, wykonał i udokumentował w sposób określony w umowie zakres rzeczowo finansowy projektu oraz złożył wniosek o płatność rozliczający zaliczkę.
Wsparcie jest bezzwrotne. Ewentualny zwrot może dotyczyć sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z zadeklarowanym wskaźnikiem rezultatu, tj. liczbą miesięcy utrzymania działalności przedsiębiorstwa.
Jeśli są Państwo zainteresowani tą formą wsparcia, to rekomendujemy jak najszybsze podjęcie decyzji w tym zakresie, ponieważ w przypadku, gdy kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w naborze uniemożliwi dofinansowanie wszystkich złożonych projektów, o przyznaniu dofinansowania będzie decydować data i czas złożenia wniosku o dofinansowanie odnotowane przez serwer PARP.
Służymy pomocą przy składaniu wniosku.
Więcej informacji mogą Państwo uzyskać na stronie:
https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/dotacja-na-kapital-obrotowy
W razie jakichkolwiek pytań́ lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku, Zespół KBZ Żuradzka & Wspólnicy
Latest Posts
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...
Nowa strategia migracyjna
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia...