Informacja prawna dotycząca sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS – CoV2
Uprzejmie informujemy, że dnia 8 marca 2020 r. zaczęła obowiązywać SPEC ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374).
Zgodnie z ustawą w celu przeciwdziałania COVID-19:
- Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, przez czas oznaczony, określonej pracy w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania.
- Dla osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na chorobę zakaźną organy inspekcji sanitarnej mogą postanowić o obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu osób zdrowych, które pozostawały w styczności z osobami chorymi na choroby zakaźne przez okres nie dłuższy niż 21 dni, licząc od ostatniego dnia styczności.
- W przypadku zamknięcia z powodu COVID19:
- żłobka,
- klubu dziecięcego,
- przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko,
- Zarządzający lotniskiem może ustanowić szczególne zasady kontroli bezpieczeństwa lub odstąpienia od kontroli w stosunku do personelu medycznego.
- Minister zdrowia ustali maksymalne ceny produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być stosowane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
- Świadczenia opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, udzielone przez podmioty wykonujące działalność́ leczniczą wpisane do wykazu opracowanego przez właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą, są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków pochodzących z budżetu państwa.
- Prezes Rady Ministrów ma możliwość na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia nałożenia na jednostkę samorządu terytorialnego obowiązku wykonania określonego zadania w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
- Wojewoda ma możliwość wydania poleceń organom administracji rządowej w województwie i państwowym osobom prawnym, organom samorządu terytorialnego, samorządowym osobom prawnym oraz samorządowym jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Przedstawiamy również zalecenia wydane przez Generalnego Inspektora Sanitarnego:
- Przestrzegania zasad higieny polegających na częstym myciu rąk wodą z mydłem, a w przypadku braku możliwości dostępu do wody bądź przebywania w podróży dezynfekowania rąk środkiem na bazie alkoholu.
- Powiadomienia telefonicznie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczną lub zgłoszenia się do oddziału zakaźnego, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywało się w krajach europejskich i na całym świecie, w których występuje zakażenie koronawirusem i zaobserwowało się objawy tj: gorączka, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem.
Ponadto informujemy, że w dniu 11 marca 2020 r., Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o zamknięciu od poniedziałku, tj. począwszy od 16 marca 2020 r., wszystkich placówek oświatowych, szkół, przedszkoli, żłobków oraz uczelni wyższych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres 2 tygodni.
W wypadku pojawienia się wątpliwości lub konieczność doprecyzowania wyżej opisanych kwestii uprzejmie prosimy o kontakt z kancelarią drogą e-mail.
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...