Informacja prawna dotycząca szczegółowych rozwiązań pakietu antykryzysowego, tj. pakietu pomocowego dla przedsiębiorców w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa, tzw. tarczy 3.0.
Uprzejmie informujemy, że prace nad projektem nowelizacji Specustawy wprowadzającej tzw. pakiet antykryzysowy – tarczę 3.0. – nadal trwają. Gdy tylko zostanie opublikowany, niezwłocznie poinformujemy Państwa o jego treści.
Szanowni Państwo,
Już teraz, w oparciu o doniesienia prasowe, przedstawiamy najważniejsze rozwiązania z projektu Specustawy Tarcza 3.0.
Jednocześnie zastrzegamy, że z uwagi na to, że prace nad projektem nadal trwają, ostateczne rozwiązania przyjęte w Tarczy 3.0. mogą różnić się od tych wskazanych poniżej.
I. Prawo pracy
- Przedsiębiorcy dotknięci 15 % spadkiem obrotów rok do roku lub 25 % spadkiem obrotów tylko w 2020 roku będą mogli obniżyć wszystkim pracownikom czas pracy i przez to także wynagrodzenia o 10 % bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody reprezentacji pracowników ani działających w spółce związków zawodowych.
- Możliwość obniżenia wynagrodzenia na maksymalnie 3 miesiące.
- Możliwość wysłania przez pracodawcę we wskazanym przez niego terminie wszystkich pracowników na urlop do połowy ich wymiaru w 2020 r. i do 30 dni urlopu zaległego z poprzednich lat bez uzyskiwania od nich zgody i z pominięciem planu urlopów.
- Możliwość wypowiedzenia umów o pracę osobom zatrudnionym, mającym inne źródło utrzymania, w tym emeryturę, rentę i inne świadczenia z ZUS.
- Możliwość gromadzenia przez pracodawcę informacji dotyczących źródeł utrzymania pracownika z własnych źródeł, jak i oświadczeń pracowników składanych na wniosek pracodawcy.
- Możliwość złożenia przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę drogą mailową. Pracownik będzie miał 7 dni od otrzymania maila na złożenie sprzeciwu. W ciągu 3 dni pracodawca będzie miał obowiązek rozpatrzenia uwag pracownika. Nie wstrzyma to jednak biegu wypowiedzenia.
- Pracownik będzie miał 21 dni na odwołanie do sądu pracy liczone od otrzymania wypowiedzenia na piśmie lub mailem.
- Nie będą miały zastosowania przepisy o zwolnieniach grupowych, które przewidują w firmach powyżej 20 pracowników odprawy do wysokości trzech pensji i szczegółowe zasady doboru pracowników do zwolnienia.
- Zawieszenie obowiązywania układów zbiorowych pracy i regulaminów wynagradzania w zakresie postanowień dotyczących gwarancji zatrudnienia.
II. Fundusz dopłat do oprocentowania kredytów
Możliwość uzyskania dopłaty do oprocentowania w przypadku przedsiębiorców, którzy zaciągnęli kredyty obrotowe, odnawialne i nieodnawialne, w polskiej walucie w celu zapewnienia płynności finansowej utraconej lub zagrożonej utratą w związku z konsekwencjami rozprzestrzeniania się Covid-19.
W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców dopłaty mają pokryć całość odsetek, nie więcej jednak niż 2 punkty procentowe, w przypadku dużych przedsiębiorców – nie więcej niż 1 punkt procentowy. Uzyskanie dopłaty do oprocentowania kredytu będzie możliwe, jeśli oprocentowanie kredytu jest wyższe niż 1 lub 2 %. 3. Maksymalna pomoc dla jednego przedsiębiorcy to 800 tys. euro, a Fundusz Dopłat do Oprocentowania ma wynosić ok. 270 mln zł rocznie.
III. Prawo zamówień publicznych
Możliwość nienakładania kar na Wykonawców w razie przekroczenia terminów.
IV. Bieg terminów sądowych i procesowych
Terminy sądowe i procesowe, które nie biegły na mocy dotychczasowych przepisów tarczy antykryzysowej, rozpoczynają swój bieg od dnia 15 maja 2020 r., a zawieszone biegną od tego dnia dalej.
V. Bieg terminów administracyjnych
Część terminów administracyjnych, które nie biegły na mocy dotychczasowych przepisów tarczy antykryzysowej, rozpoczyna swój bieg, a zawieszone będą biegły dalej.
Źródło:
1. https://www.rp.pl/Kadry/304269950-Tarczaantykryzysowa-30-proste-ciecie-pensji-o10-proc-i-zwolnienia-z-pracy-mailem.html
2. https://www.rp.pl/Finanse/304269948Tarcza-30-Doplaty-do-kredytow-firm-ipomoc-dla-samorzadow.html
3. https://www.prawo.pl/prawnicysady/zawieszenie-terminow-sadowych-iprocesowych-do-15-majazaklada,499813.html
W razie jakichkolwiek pytań́ lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku, Zespół KBZ Żuradzka & Wspólnicy
Latest Posts
Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest...
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw...