Jakie zmiany w prawie przyniósł dotychczas rok 2022?
Do chwili obecnej bieżący rok jest czasem licznych zmiany w prawie, które nieubłagalnie wywierają wpływ na działalność przedsiębiorców, funkcjonowanie spółek czy sytuację pracowników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, które weszły w życie w ostatnim półroczu.
Przypomnijmy, że w dniu 1 stycznia br. wszedł w życie pakiet zmian podatkowych w ramach rządowego programu Polski Ład, który znacząco zmodyfikował dotychczasowe zasady podatkowe. Jednak już prawie pół roku później uchwalono ustawę nowelizującą dotychczasową reformę Polskiego Ładu – tzw. Polski Ład 2.0. Co do zasady ustawa nowelizująca weszła w życie 1 lipca 2022 r., jednakże niektóre przepisy będą obowiązywać wstecz od 1 stycznia br., a niektóre dopiero od 2023 roku.
Spośród całej listy reform przewidzianych w Polskim Ładzie 2.0 warto mieć na uwadze zmiany, o których pisaliśmy tutaj: https://kbzlegal.pl/projekt-zmian-podatkowych-z-dnia-24-marca-2022-r/ .
Poniżej przedstawiamy krótki zestawienie wybranych i już obowiązujących zmian:
- Obniżenie stawki PIT z 17% na 12 % w pierwszym progu skali podatkowej. Stawka w drugim progu, tj. 32% pozostała niezmieniona.
- Likwidacja ulgi dla klasy średniej.
- Zmniejszenie tzw. kwoty wolnej od podatku z 5.100 złotych do kwoty 3.600 złotych. W konsekwencji miesięczna wysokość PIT została zmniejszona z 425 złotych do 300 złotych.
- Zmiana regulacji w zakresie stosowania „kwoty wolnej od podatku”, przy czym sama kwota nie uległa zmianie i dalej wynosi 30.000 złotych.
- Częściowy powrót do prawa do odliczenia składki zdrowotnej przez niektórych podatników tj. przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową.
- Przywrócenie preferencji podatkowych dla osób samotnie wychowujących dzieci.
- Objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym dla prokurentów spółek.
- Umożliwienie wyboru skali podatkowej podatnikom opodatkowanym w 2022 roku podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Natomiast od 1 stycznia 2023 r. wejdą w życie zmiany m.in. takie jak doprecyzowanie przepisów regulujących ulgę na zabytki czy objęcie składką zdrowotną oraz składkami ZUS komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych.
Od 1 stycznia 2022 r. zaczęły także obowiązywać przepisy łagodzące zasady opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, tzw. Estoński CIT. Zachęcamy do zapoznania się z zaktualizowanymi zasadami opodatkowania spółek rozliczających się na zasadach Estońskiego CIT: https://kbzlegal.pl/opodatkowanie-dywidendy-na-zasadach-estonskiego-cit-w-2022-r/
Równie istotna dla przedsiębiorców prowadzących działalność w formie spółek jest nowelizacja ustawy o rachunkowości z dnia 14 października 2021 r. Na jej mocy wprowadzono możliwość podpisu sprawozdania finansowego tylko przez jednego członka zarządu. Do tej pory sprawozdanie finansowe podpisywała osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kierował organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Od dnia 1 stycznia 2022 r., sprawozdanie finansowe, w przypadku, gdy w spółce jest zarząd wieloosobowy, podpisuje co najmniej jeden członek wieloosobowego organu. Modyfikacja ta usprawnia elektroniczne podpisywanie uchwał, szczególnie dużym bądź międzynarodowym spółkom z licznym zarządem.
Kolejną korzystną zmianą dla przedsiębiorców – właścicieli nieruchomości – jest nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która również weszła w życie 1 stycznia 2022 r. Dotychczas osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej była obowiązana do uiszczenia należności i opłat rocznych. Nowym przepisem art. 12b ust. 1 wprowadzono zwolnienie z obowiązku uiszczenia należności i opłat, w przypadku gdy wyłączenie gruntów z produkcji dotyczy części gruntu rolnego pod zabudową zagrodową, którego powierzchnia nie przekracza 30% całkowitej powierzchni gruntu, nie więcej jednak niż 0,05 ha. Zmiana ta ma przyczynić się do uproszczenia podejmowania lub rozwijania przez rolników działalności nierolniczej na posiadanych przez nich gruntach rolnych.
W dniu 30 czerwca 2022 r. weszła w życie nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego, która wprowadziła zmiany w zakresie wpływu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej oraz mediacji. Zmiany są o tyle istotne, iż mają na celu wyeliminowaniu nadużywanej przez wierzycieli praktyki wielokrotnego składania wniosków o zawezwanie do próby ugodowej oraz o mediację, które służyły jedynie przerwaniu biegu przedawnienia zamiast prowadzić do osiągnięcia porozumienia i zawarcia ugody. W następstwie nowelizacji, wnioski o zawezwanie do próby ugodowej oraz mediacji wniesione po 30 czerwca 2022, wywołają obecnie skutek zawieszenia biegu przedawnienia na czas trwania postępowania, a nie jak dotychczas przerwania biegu.
Jeśli szukają Państwo wsparcia prawnego w zakresie powyższych zmian, zachęcamy do kontaktu.
opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo restrukturyzacyjne oraz ustawy – Prawo upadłościowe, który ma na celu implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r., tj. dyrektywy o restrukturyzacji i upadłości). Intencją unijnego ustawodawcy jest ujednolicenie regulacji dotyczących postępowań restrukturyzacyjnych w krajach członkowskich w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego.
Należy zaznaczyć, iż to nie wszystkie planowane w 2022 r. zmiany. O dalszych pracach legislacyjnych będziemy informować na bieżąco w kolejnych wpisach.
W razie pytań lub wątpliwości, zachęcamy Państwa do kontaktu.
Latest Posts
Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności...
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i...