Kara umowna bez limitu
Dnia 9 grudnia 2021 r. Sąd Najwyższy wydał dwie długo wyczekiwane przez strony umów przewidujących kary umowne uchwały, które miały rozstrzygnąć to w jaki sposób należy konstruować postanowienia dotyczące kar umownych, by nie narazić się na zarzut ich nieważności.
W uchwale wydanej w sprawie o sygn. akt: III CZP 16/21 stwierdził, że „dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania w postaci określonego procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki, nawet jeżeli nie określono końcowego terminu naliczania kary umownej ani jej kwoty maksymalnej”.
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Sądu Najwyższego w przedmiotowej sprawie Sąd Najwyższy przyjął, że „ani określenie wysokości kary przez wskazanie podstaw do jej wyliczenia, ani brak ustalenia z góry jej maksymalnej wysokości nie sprzeciwiają się uznaniu, że kara stanowi określoną sumę pieniężną w rozumieniu art. 483 § 1 k.c. Niebezpieczeństwa, jakie dla dłużnika mogą wiązać się z naliczeniem kary za okres, który nie jest z góry znany, dłużnik może wyeliminować przez wykonanie zobowiązania i usunięcie stanu zwłoki. Istotną rolę w ograniczeniu tych niebezpieczeństw pełni również instytucja przedawnienia”.
Natomiast w uchwale wydanej w sprawie o sygn. akt: III CZP 26/21 Sąd Najwyższy wskazał, że „maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy”.
Czy uchwały Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 r. raz na zawsze rozstrzygną spór dotyczący ważności postanowień umownych, w których nie wskazano wprost limitu kary umownej? Odpowiedzi na to pytanie będziemy mogli udzielić po zapoznaniu się z treścią pisemnych uzasadnień uchwał, które mają ukazać się w późniejszym terminie. Powrócimy do tematu gdy Sąd Najwyższy opublikuje uzasadnienia.
Latest Posts
Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest...
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw...