Od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe oraz niektóre spółki jawne zapłacą CIT
Szanowni Państwo,
Od 1 stycznia 2021 r. zaczną obowiązywać przepisy Ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2123).
Wprowadzone przepisy zakładają objęcie podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek osobowych – spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych.
Od tej pory spółki komandytowe oraz niektóre spółki jawne będą podwójnie opodatkowane. Oznacza to, że spółka komandytowa (oraz niektóre spółki jawne) będzie podlegała obowiązkowi zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) od osiągniętych dochodów. W dalszej kolejności spółka komandytowa przy wypłacie wspólnikom zysku bądź zaliczki na zysk pobierze zryczałtowany podatek dochodowy CIT lub PIT.
Stawka podatku CIT będzie wynosiła:
- 9% – jeżeli rocznie przychody uzyskiwane przez spółkę nie przekroczą równowartości 2 mln euro;
- 19 % – w pozostałych przypadkach.
Spółki komandytowe będą mogły zdecydować czy znowelizowane przepisy będą w stosunku do nich stosowane dopiero od 1 maja 2021 r. W takiej sytuacji możliwe będzie wydłużenie przez spółkę jej roku obrotowego i zamknięcie ksiąg rachunkowych dopiero 30 kwietnia 2021 r.
W razie wydłużenia roku obrotowego do 30 kwietnia 2021 r. dochód spółki wygenerowany z jej działalności przed 1 maja 2021 r. powinien być traktowany na obecnie obowiązujących zasadach, tj. nie będzie on objęty podatkiem CIT. Dochód generowany przez spółkę będzie bowiem uwzględniany w dochodach wspólników i będzie przez nich opodatkowywany.
Wybór przez spółkę stosowania nowych przepisów od 1 maja 2021 r. (a nie od 1 stycznia 2021 r.) spowoduje, że spółka będzie musiała sporządzić sprawozdanie finansowe na 30 kwietnia 2021 r.
Podatkiem CIT objęte będą również spółki jawne, jeżeli:
- wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz
- spółka jawna nie złoży przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki, tj. informacji dotyczącej tożsamości lub nazwy wspólników spółki jawnej.
Podatkiem CIT nie będą więc objęte spółki jawne, w przypadku których informacja na temat tożsamości wszystkich wspólników spółki, będących podatnikami podatku dochodowego (osoby fizyczne lub prawne) zostanie przekazana właściwemu urzędowi skarbowemu.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Zmarł śp. adw. Marian Żuradzki
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 11.09.2024 roku w wieku 75 lat, zmarł wspólnik założyciel, ś.p. Marian Żuradzki (more…)
Fundacja rodzinna – opodatkowanie działalności najmu
Fundacja rodzinna to forma organizacyjno-prawna, która zyskuje na popularności w Polsce, zwłaszcza w kontekście zarządzania majątkiem rodzinnym i...