Opóźnienie we wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur
Szanowni Państwo,
Informujemy, że planowane na 1 lipca 2024 r. obowiązkowe wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur, zostanie opóźnione co najmniej do 2025 r.
Opóźnienie jest spowodowane niewystarczającym przystosowaniem nowego systemu ministerstwa i możliwymi problemami technicznymi, jeśli nowe rozwiązania zaczęłyby obowiązywać jeszcze w 2024 roku.
Czym jest KSeF?
- Po wdrożeniu Jednolitych Plików Kontrolnych, Krajowy System e-Faktur, ma być kolejnym narzędziem administracji podatkowej. W maksymalnym skrócie, oznacza to stworzenie systemu, w którym będą funkcjonować faktury „ustrukturyzowane”, czyli elektroniczne, uniwersalne, w formacie .xml.
Te faktury ustrukturyzowane, mają początkowo funkcjonować „obok” dotychczasowych faktur, a docelowo pewnie je zastąpić.
KSeF w Praktyce
- KSeF oznacza przede wszystkim obowiązek wystawiania faktur w ustandaryzowanej dla podatników formie, w nowym systemie, który przedsiębiorcy będą musieli wprost wdrożyć do swojej firmy albo skorzystać z rozwiązań oferowanych przez podmioty trzecie.
- Wdrożenie systemu oznacza, że zarówno podatnicy jak i administracja podatkowa, będzie miała możliwość weryfikowania faktur w jednym miejscu, którym będzie serwer Ministerstwa Finansów.
- Należy domniemywać że jest to systemowe działanie, mające na celu zminimalizowane „papierowego” obiegu dokumentów, na rzecz obiegu elektronicznego, który będzie urzędnikom łatwiej zweryfikować.
Przeprowadzona przez nowego Ministra Finansów weryfikacja prac nad wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), wykazała że administracja podatkowa nie jest gotowa zapewnić jego poprawnego funkcjonowania w planowanym na połowę 2024 roku terminie.
Mogłoby to doprowadzić do poważnego paraliżu obrotu gospodarczego, ponieważ zgodnie z założeniami programu, wszystkie wystawiane w Polsce faktury, miały zostać przeniesione właśnie na dedykowany serwer Ministerstwa Finansów.
Wobec tego, zapowiedziano przesunięcie obowiązku co najmniej do 2025 roku, kiedy Ministerstwo Finansów będzie miało pewność, że dysponuje niezbędną infrastrukturą.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami
Latest Posts
Dyrektywa platformowa została zatwierdzona przez PE i RUE
Praca platformowa to model zatrudnienia, w którym usługi są zlecane i realizowane za pośrednictwem platform internetowych. Do platform cyfrowych zaliczają...
Po co zawierać Memorandum of Understanding?
Memorandum of Understanding (dalej jako MoU) to dokument, który nie ma w prawie polskim definicji legalnej. Przyjmuje się, że jest to dokument, opisujący...