Ostatni etap wdrażania PPK
Szanowni Państwo,
Przypominamy, że ostatni, IV etap wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), czyli powszechnego systemu oszczędzania dla pracowników realizowanego przy współpracy z pracodawcami oraz państwem, rozpocznie się 1 stycznia 2021 r. Tym razem obowiązek dołączenia do programu PPK obejmie wszystkie pozostałe podmioty zatrudniające, które na wcześniejszych etapach nie były objęte tym obowiązkiem oraz jednostki wchodzące w skład sektora finansów publicznych, bez względu na stan zatrudnienia.
Przypominamy, że podmiotem zatrudniającym jest nie tylko pracodawca, ale również nakładca, rolnicza spółdzielnia produkcyjna spółdzielnia kółek rolniczych, zleceniodawca oraz podmiot, w którym działa rada nadzorcza.
W ramach dołączenia do programu PPK podmiot zatrudniający jest zobowiązany do zawarcia dwóch umów: umowy o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzenie PPK.
Terminy do wypełnienia obowiązku zawarcia umów są następujące:
I. Dla pozostałych podmiotów zatrudniających:
– umowa o zarządzanie PPK − najpóźniej do 23.04.2021,
– umowa o prowadzenie PPK − najpóźniej do 10.05.2021.
II. Dla jednostek sektora finansów publicznych:
– umowa o zarządzanie PPK – najpóźniej do 26.03.2021,
– umowa o prowadzenie PPK − najpóźniej do 10.04.2021.
Umowa o zarządzanie PPK jest zawierana między pracodawcą a wybraną instytucją finansową, natomiast umowa o prowadzenie PPK przez pracodawcę w imieniu i na rzecz zatrudnionych z instytucją, z którą została zawarta umowa o zarządzanie PPK.
Umowa o zarządzanie PPK jest zawierana z wybraną instytucją finansową w postaci elektronicznej, nie później niż 10 dni roboczych przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK.
Uczestnictwo w systemie PPK jest dobrowolne, a pracownik może w każdym momencie zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK, składając swojemu pracodawcy deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
Umowę o prowadzenie PPK Pracodawca zawiera w imieniu i na rzecz wszystkich Pracowników, którzy ukończyli 18 lat, ale nie ukończyli 55. roku życia (poza tymi, którzy złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat). W przypadku osób, które ukończyły 55 lat, a nie ukończyły 70. roku życia, umowę o prowadzenie PPK zawiera się wyłącznie na ich wniosek. W imieniu i na rzecz osób, które najpóźniej w pierwszym dniu zatrudnienia ukończyły 70. rok życia, umowy nie zawiera się.
Każda nowozatrudniona osoba powinna zostać zapisana do PPK do 10 dnia czwartego miesiąca jego zatrudnienia w firmie pod warunkiem, że nie złoży rezygnacji z przystąpienia do planu.
Z uwagi na to, że procedura wdrożenia PPK wiąże się z szeregiem obowiązków po stronie pracodawcy, warto rozpocząć przygotowania już teraz. Pamiętać należy, że niezastosowanie się do przepisów o PPK jest obwarowane licznymi sankcjami. Przykładowo, za nie zawarcie umowy o zarządzanie PPK w przewidzianych przepisami terminach, grozi kara grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym.
Brak dopełnienia innych obowiązków, np. obowiązku zawarcia w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie, czy zgłaszania wymaganych ustawą danych lub zgłaszanie nieprawdziwych danych podlega karze grzywny w wysokości od 1000 zł do 1 000 000 zł.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności...
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i...