Po co zawierać Memorandum of Understanding?
Memorandum of Understanding (dalej jako MoU) to dokument, który nie ma w prawie polskim definicji legalnej. Przyjmuje się, że jest to dokument, opisujący ogólne warunki porozumienia między stronami, które zamierzają współpracować w przyszłości. MoU nie ma mocy prawnie wiążącej, a zatem strony nie mają instrumentów prawnych umożliwiających wyegzekwowanie intencji wyrażonych w MoU.
Stronami MoU są zazwyczaj rządy państw, podmioty prawa międzynarodowego lub spółki państwowe. MoU może być również zawarte pomiędzy jednym z w/w podmiotów a podmiotem prywatnym.
Dlaczego MoU jest zawierane i czy płyną z tego jakieś korzyści dla podmiotów, którym zaproponowano zawarcie MoU?
Zalety MoU, które należy wymienić to:
- Precyzyjne określenie intencji stron – w MoU strony mogą zawrzeć dokładne oczekiwania co do zakresu współpracy, ich zasad, a także celów stron co do związania się w przyszłości umowami.
- Ułatwienie negocjacji przed zawarciem umów docelowych – dokument ten może stanowić wstęp do przyszłych negocjacji. Jasne określenie oczekiwań obu stron może ułatwić i przyspieszyć negocjacje przed zawarciem umów docelowych.
- Udokumentowanie prowadzonych rozmów – ma to znaczenie przy szerokim zakresie planowanej współpracy, a także przy negocjacjach stron na etapie zawierania MoU. Pozwala stronom wrócić do ich stanowisk wyrażonych na etapie zawierania MoU i może przyczynić się do uniknięcia konfliktów lub rozbieżności na etapie zawierania umów docelowych.
- Zaufanie między stronami – dokument ten pozwala na zbudowanie relacji między stronami i wykazanie ich zaangażowania w nawiązywaniu stosunków umownych.
- Walor dowodowy – zawarcie MoU może być wykorzystywane przez stronę w przypadku dochodzenia odszkodowania za tzw. winę w kontraktowaniu.
Poza powyższymi, w relacjach między stronami z elementem rządowym lub międzynarodowym wymienia się takie zalety jak brak konieczności ratyfikowania lub też możliwość uzupełnienia za pomocą MoU umowy już zawartej, o postanowienia o charakterze poufnym.
Pobudek dla których proponowane jest zawarcie MoU zamiast umowy docelowej jest wiele. Uznać należy, że jest to narzędzie praktyczne, ułatwiające negocjacje między stronami. Ważne jest by jego treść została dostosowana do rzeczywistych intencji stron.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Olga Łata-Irzyniec
Email: olata@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
Latest Posts
Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności...
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i...