Przyjęcie dyrektywy platformowej coraz bliżej
Trwają pracę nad przyjęciem przepisów mających na celu zapewnienie prawidłowej klasyfikacji statusu zatrudnienia osób wykonujących pracę poprzez platformę cyfrową oraz wprowadzenie pierwszych w historii unijnych przepisów dotyczących stosowania sztucznej inteligencji w miejscu pracy.
W grudniu Rada UE i Parlament Europejski przyjęli wstępne porozumienie co do kształtu dyrektywy. Uzgodniony tekst będzie teraz musiał zostać formalnie przyjęty zarówno przez Parlament, jak i Radę, aby wejść w życie.
Jakie zmiany ma przynieść przyjęcie dyrektywy?
- po pierwsze na gruncie prawa pracy dyrektywa ma na celu wprowadzenie domniemania prawnego zakładającego, że pracowników świadczących pracę za pośrednictwem platform, którzy najczęściej świadczą swoje usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, są w rzeczywistości zatrudnieni na podstawie umowy o pracę – przesłanką ma być spełnienie kryteriów wskazanych w dyrektywie;
- po drugie na gruncie ochrony danych osobowych dyrektywa przewiduje pierwsze w UE przepisy o stosowaniu sztucznej inteligencji w miejscu pracy – aby pracownicy byli informowani o stosowaniu zautomatyzowanego monitorowania i zautomatyzowanych systemów decyzyjnych.
W dyrektywie zaznaczono, że cyfrowe platformy pracy różnią się od innych platform internetowych tym, że organizują pracę wykonywaną przez osoby fizyczne na jednorazowe lub powtarzalne żądanie odbiorcy usługi świadczonej przez platformę. Do platform cyfrowych zaliczają się np.: Uber, Bolt czy Glovo.
Państwa członkowskie będą mieć dwa lata na wdrożenie przepisów na szczeblu krajowym po ich przyjęciu przez Unię – w szczególności do ich zadań będzie należało sądowe uregulowanie procedury wzruszania domniemania prawnego, jakie wprowadzą nowe przepisy.
Szacuje się, że aktualnie dziewięć na dziesięć platform działających obecnie w UE klasyfikuje osoby pracujące za ich pośrednictwem jako osoby samozatrudnione – wprowadzenie nowych przepisów może wywołać rewolucję na rynku pracy.
Wprowadzenie nowych przepisów budzi szereg wątpliwości – w tym wątpliwości o wpływ nowych przepisów na pozostałych zatrudnionych w formie cywilnoprawnej. W efekcie może dojść do zróżnicowanej sytuacji prawnej osób świadczących w podobny sposób usługi w innych sektorach gospodarki i dyskusję czy domniemanie nie powinno zostać rozszerzone bądź nie wywoła zmian w innych obszarach? Nowe przepisy mogą zatem wywołać bardzo daleko idące konsekwencję dla pracodawców.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Joanna Czajor
Email: jczajor@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Prawna możliwość posiadania przez spółkę prawa handlowego dwóch nazw: głównej i pomocniczej
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, przedsiębiorca działa pod firmą, która ujawniona zostaje w odpowiednim rejestrze. Firmą osoby prawnej (np. spółki...
Dokument pobytowy dla obywateli Wielkiej Brytanii a EES/ETIAS
Obywatele Wielkiej Brytanii oraz ich rodziny, objęci postanowieniami Umowy Wystąpienia, mają możliwość składania wniosków o wydanie dokumentu pobytowego,...